Μπασκόνια-Βίρτους Μπολόνια 89-77: “Πάτησε γκάζι” στην τρίτη περίοδο κι έκλεισε ραντεβού με την Ρεάλ (highlights)

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν μονομαχία των 2 αρχηγών με τους Σεντεκέρσκις και Μπελινέλι να βάζουν σχεδόν τους μισούς πόντους των ομάδων τους, 11 από τους 21 ο Λιθουανός και 10 από τους 22 ο Ιταλός.

Καμία από τις 2 δεν κατάφερνε να ξεφύγει πάνω από 4 πόντους στη δεύτερη περίοδο, δείχνοντας ότι θα ακολουθήσει ντέρμπι. Όλα αυτά μέχρι την τρίτη περίοδο, όταν ο αφιονισμένος Χάουαρντ πήρε το όπλο του, έβαλε 4 από τα 8 του τρίποντα και 14 από τους 28 πόντους του και η Μπάσκονια προηγήθηκε ακόμα και με 16 πόντους, 63-47. Το δεκάλεπτο έκλεισε στο +15 με επί μέρους σκορ 31-16.

Στο τελευταίο

κομμάτι του ματς ο Σενγκέλια προσπαθούσε μόνος του, αλλά οι γηπεδούχοι έβρισκαν συνεχώς λύσεις στην επίθεση, με αποτέλεσμα η διαφορά να μην πέσει ποτέ κάτω από τους 10 πόντους.

Το τελικό 89-77 χωρίς τον τραυματία Μονέκε, φέρνει την Μπασκόνια στην 8η θέση, απέναντι στην Ρεάλ Μαδρίτης με μειονέκτημα έδρας.