Μπενφίκα – ΠΑΟΚ 94-72: Παραδόθηκε στους «αετούς»

Απογοητευτικός ο ΠΑΟΚ στην Πορτογαλία, ο «Δικέφαλος του Βορρά» ηττήθηκε εκτός έδρας με 94-72 για τη 2η «στροφή» των ομίλων του BCL. Η ομάδα του Φώτη Τακιανού έκανε υπέρβαση στην πρεμιέρα της ευρωπαϊκής διοργάνωσης με τη Γαλατάσαραϊ, ωστόσο στη Λισαβόνα ήταν αγνώριστη.

Οι «αετοί» με τους Αλμέιδα και Κάρτερ «πλήγωσαν» τον ΠΑΟΚ πετυχαίνοντας 27 και 26 πόντους, αντίστοιχα. Αντίθετα για την ελληνική ομάδα ξεχώρισε ο Φρίντρικσον με 16 πόντους κι 6 ασίστ.

Η

Μπενφίκα ήταν ανώτερη καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα, προηγήθηκε με 9-1 στην αρχή του πρώτου δεκαλέπτου. Οι «απρόμαυροι» είχαν πολλά επιθετικά προβλήματα και οι «αετοί» ολοκλήρσαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +2 (17-15).

Ο «Δικέφαλος» ανέβασε τον ρυθμό του, περιόρισε τα λάθη του και πέρνοντας πόντους από τους Μπελιάουσκας, Μαργαρίτη και Φρίντρικσον. Η πορτογαλική ομάδα έκανε ένα επιμέρους σκορ 28-19 στην τρίτη περίοδο που έκλεισε με 68-60 υπέρ της Μπενφίκα.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και στο φινάλε πανηγύρισαν τη νίκη με 94-72, πετυχαίνοντας το πρώτο τους θετικό αποτέλεσμα στο BCL. Αντίθετα ο ΠΑΟΚ μετρά μία νίκη και μία ισοπαλία.

Τα δεκάλεπτα: 17-15, 40-41, 69-60, 94-72