Μπράιτον-Κρίσταλ Πάλας 4-1: Και πάλι υψηλές πτήσεις για τους “Γλάρους”

Χάρη σε ένα σπουδαίο πρώτο ημίχρονο η Μπράιτον επέστρεψε στις επιτυχίες μετά την θλιβερή εικόνα της στην έδρα της Λούτον την περασμένη Τρίτη , όπου ηττήθηκε με 4-0.

Η εκκίνηση ήταν εντυπωσιακή με γκολ στο 3′ από τον Ντανκ μετά το κόρνερ του Γκρος, ενώ σε διάστημα 80 δευτερολέπτων οι γηπεδούχοι πέτυχαν 2 γκολ, στο 33′ με τον Χίσελγουντ και στο 34′ με τον Μπουονανότε, ύστερα από τη δεύτερη ασίστ του Γκρος.

Η Πάλας που δεν είχε τον Έζε, είδε τον Γκουεΐ να

αποχωρεί τραυματίας πριν από το ημίωρο και τον Ολίσε που πέρασε ως αλλαγή μετά την ανάπαυλα, να αντέχει 8 λεπτά και να γίνεται αναγκαστική αλλαγή.

Στο 71′ ο Ματετά με σπουδαία κεφαλιά μείωσε, όμως ο Ζοάο Πέντρο μετά από σπουδαία ασίστ με τακουνάκι από τον Γουέλμπεκ διαμόρφωσε το 4-1 με το 8ο γκολ του στο πρωτάθλημα.

Η Μπράιτον πήγε στους 35 βαθμούς, ενώ οι Λονδρέζοι παρέμειναν στους 24 κι ανησυχούν, αφού η απόσταση από τη ζώνη του υποβιβασμού μειώθηκε.