Επίδειξη δύναμης της Κοπεγχάγης, πρόκριση και για Γαλατάσαραϊ

Η Κοπεγχάγη, με συνολικό σκορ 8-3, εξασφάλισε την πρόκριση κόντρα στην Μπρέινταμπλικ, για την επόμενη φάση του Τσάμπιονς Λιγκ, εκεί που θα αναμετρηθεί με την Σπάρτα Πράγας.

Η ομάδα της Δανίας είχε κέρδισε στο πρώτο ματς με 2-0 και δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα στο δεύτερο παιχνίδι.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τον Σβάνθορσον στο ένατο λεπτό, όμως ο Γκονζάλβες στο 33, ο Ασούρι στο 35 ο Λάρσον στο 37 και ο Όσκαρσον στο 45΄, έδειξαν πως δεν θα επέτρεπαν στην αντίπαλό τους να τους βάλει σε περιπέτειες.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Όσκαρσον έκανε το 5-1 στο 47 και ο Στάιντορσον

στο 51, μείωσε σε 5-2. Ο Όσκαρσον στο 56 ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 6-2 για να έρθει το τελικό 6-3 με τον Γκουνλάουγκσον στο 75.

Η Γαλατάσαραϊ μετά το 2-2 του πρώτου αγώνα ήθελε γκολ για να φτάσει στην πρόκριση. Αυτό ήρθε στο 31ο λεπτό με τον Μέρτενς ενώ οι φιλοξενούμενοι έμειναν με παίκτη λιγότερο, καθώς αποβλήθηκε ο Νασίντ Χνιντ στο 76΄ο λεπτό.

Γ΄ ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΟΣ ΓΥΡΟΣ (οι πρώτες αναμετρήσεις θα διεξαχθούν το διάστημα 8-9 Αυγούστου και οι αγώνες ρεβάνς στις 15/8)