Φενέρμπαχτσε – Ρεάλ 100-99: Τέλος στο αήττητο με buzzer beater του Μαντάρ σε ΕΠΙΚΟ ματς! (highlights)

Σπάνιας ομορφιάς αγώνας στην Ulker Arena, με τη Ρεάλ να έχει το προβάδισμα στο συντριπιτικά μεγαλύτερο διάστημα των 45 λεπτών αγώνα, αλλά την πεισματάρα Φενέρμπαχτσε να μην καταθέτει τα όπλα. Οι Μαδριλένοι προηγήθηκαν 29-16 στο δεκάλεπτο με τον Καμπάσο να έχει 16(!) πόντους, κράτησαν το προβάδισμα παρόλες τις προσπάθειες της Ρεάλ ως το 34΄ (37-44 ημίχρονο, 59-67 στο 30΄) και έδειχναν πως θα έφταναν δύσκολα ή εύκολα στην 11η σερί νίκη.

Εντούτοις η Φενέρ δεν τα παράτησε και με οδηγούς τους συγκλονιστικούς Γκούντουριτς-Γουίλμπεκιν

οδήγησε το ματς στην παράταση, με τον Αμερικανό να σκοράρει το κρίσιμο τρίποντο στα 10΄΄ για το φινάλε των 40 λεπτών και τον Ντεκ να μην μπορεί στον χρόνο που απέμεινε. Καμπάσο και Πουαριέ οδήγησαν την Ρεάλ στο 94-98 στα 25 δευτερόλεπτα για το τέλος, ο Μότλεϊ έβαλε 2/2 βολές στα 10΄΄, ο “κρύος” Χεζόνια έβαλε μόνο μία για το 96-99, ο Γκούντουριτς με νέο ζευγάρι βολών στα 6΄΄ το έφερε στον πόντο (98-99). Η Φενέρ παγίδευσε τον Καμπάσο στην γωνία, ο Αργεντινός πανικοβλήθηκε και πέταξε τη μπάλα στα τυφλά, ο Μαντάρ την έκλεψε και με δύσκολο λέι-απ μπροστά στον Γιουλ έγραψε το τελικό σκορ και παράλληλα έσπασε το αρνητικό σερί 4 ηττών της ομάδας του.

Ο Μαντάρ έκανε νέο ρεκόρ καριέρας με 17 πόντους, όπως και ο Καμπάσο με 33. Καθοριστικοί οι Γκούντουριτς (21π), Γουίλμπεκιν (19), από 14 είχαν οι Γιουλ-Ντεκ.