Καρδίτσα – Ολυμπιακός 54-83: Εξωπραγματικός Μιλουτίνοφ με 21 ριμπάουντ και… περίπατος! (video)

Μιλουτίνοφ από… άλλο πλανήτη είδαν οι φίλαθλοι του βρέθηκαν στο κλειστό της Καρδίτσας για το παιχνίδι της τοπικής ομάδας με αντίπαλο τον Ολυμπιακό, καθώς ο Σέρβος σέντερ με 21 πόντους και 21 ριμπάουντ (εννιά επιθετικά) οδήγησε τους Πειραιώτες στην άνετη νίκη με 83-54.

“Παράσταση” για ένα ρόλο

Οι “ερυθρόλευκοι” μπήκαν… φορτσάτοι στο ματς και απέκτησαν διαφορά εννέα πόντων στο τέλος της πρώτης περιόδου (22-13), ενώ διατήρησαν τον ίδιο υψηλό ρυθμό στο παιχνίδι τους και στη δεύτερη περίοδο και

πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με διαφορά 16 πόντων (44-28).

Εντυπωσιακός ήταν ο Μιλουτίνοφ στο διάστημα που αγωνίστηκε στο πρώτο μέρος, καθώς ο σέντερ του Ολυμπιακού σημείωσε 11 πόντους και μάζεψε 8 ριμπάουντ σε λιγότερα από εννέα λεπτά συμμετοχής!

Tίποτα δεν άλλαξε στο δεύτερο ημίχρονο από την πλευρά της Καρδίτσας, καθώς ο Ολυμπιακός κυριάρχησε στο παρκέ και κατάφερε να μεγαλώσει τη διαφορά του και να “κλειδώσει” τη νίκη από το τέλος της τρίτης περιόδου (65-41).

Ο Μιλουτίνοφ ήταν επιβλητικός κάτω από τα καλάθια, ο Μπαρτζώκας βρήκε την ευκαιρία να δώσει χρόνο συμμετοχής σε όλους όσοι ήταν διαθέσιμοι, ακόμα και στον 17χρονο Ροζακέα, το βάπτισμα του πυρός για την Καρδίτσα πήρε ο Κωνσταντίνος Πηλίτσης, ο οποίος σημείωσε 2/2 βολές στο φινάλε και ο Ολυμπιακός στο… ρελαντί πήρε τη νίκη με το επιβλητικό 83-54, στρέφοντας πλέον την προσοχή του στο ματς της Euroleague με αντίπαλο τη Βαλένθια.

Τα δεκάλεπτα: 13-22, 28-44, 41-65, 54-83

Καρδίτσα (Παπανικολόπουλος): Γουάιτ 5, ΜακΚάλουμ 9, Μπιουκάναν 10, Κλάσεν 12, Αβδάλας 4, Καπετάκης, Πιλίτσης, Μαλέλης, Δίπλαρος 2, Χριστίδης 2, Τσούκας, Σάιμπερτ 8

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 5 (6 ασίστ), Κάνααν 16, Φαλ 2, Μπραζντέικις 3 (6 ριμπάουντ – 3 κλεψίματα), Σίκμα 12 (7 ασίστ), Λούντζης 6 (8 ριμπάουντ), Λαρεντζάκης 11, Ροζακέας, Πάπας 5, Μιλουτίνοφ 21 (21 ριμπάουντ), Τανούλης 2