Λειψία-Χέρτα 3-2: Νίκησε η Λειψία, εντυπωσίασε στο 2ο ημίχρονο η Χέρτα (hls)

Η ομάδα του Ρόζε ήταν άκρως αποτελεσματική στο πρώτο μέρος αφού σε 7 τελικές προσπάθειες σημείωσε τρία γκολ. Πρώτα με τον Φόρσμπεργκ στο 25 να κάνει το 1-0 και στη συνέχεια στο 30ο λεπτό με τον Ντιαλό να αξιοποιεί την 2η ασίστ του Σόμπολζαϊ για το 2-0.
Το αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου (3-0) διαμόρφωσε ο Όρμπαν με το 3ο του γκολ σε 9 τελικές στη διάρκεια της εφετινής σεζόν μετά από σουτ του Σίλβα στο δοκάρι.

Η Χέρτα απείλησε μόνο μια φορά

στο 2ο λεπτό με τον Ρίχτερ και εξαιρετική επέμβαση του Μπλάσβιχ σε κόρνερ.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι ήταν κακοί και η Χέρτα ρίσκαρε και ξαναμπήκε στο παιχνίδι. Σημείωσε δύο γκολ σε διάρκεια τριών λεπτών με τους Λουκεμπάκιο και Γιόβετιτς στο 62ο και 64ο λεπτό μειώνοντας σε 3-2.

Στις καθυστερήσεις είχε σημαντική ευκαιρία με τον Κανγκά για να πάρει τον βαθμό της ισοπαλίας, όμως η μπάλα πήγε στο δοκάρι.

Ήταν η 4η νίκη της Λειψίας στη διάρκεια της εφετινής σεζόν στο πρωτάθλημα Γερμανίας. Τις πέτυχε όλες μέχρι στιγμής στο γήπεδό της. Η Χέρτα μένει με μόνο μια νίκη στη σεζόν και χαμηλά στον βαθμολογικό πίνακα.