Λιόν – Τρουά 3-1: Με ανατροπή και τους νέους!

Στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα του Πέτερ Μπος (έκανε δύο αλλαγές κυριάρχησε στον αγωνιστικό χώρο όμως βρέθηκε πίσω στο σκορ με το γκολ του Σαβαλερίν στο φινάλε του ημιχρόνου. Η Λιόν είχε τέσσερις κλασικές ευκαιρίες να πάρει το προβάδισμα, όμως τα τελειώματα των Αουάρ, Σλιμανί και Σακίρι εξουδετερώθηκαν από τον Γκαλόν. Ο νόμος του ποδοσφαίρου είναι σκληρός και η Τρουά κόντρα στη ροή του παιχνιδιού πήγε στα αποδυτήρια με το προβάδισμα (0-1).

Η Λιόν μπήκε αποφασισμένη στην επανάληψη και βρήκε νωρίς γκολ

με τον Σακίρι να σκοράρει το παρθενικό του γκολ με την φανέλα της Λιόν (1-1, 48ο λεπτό). Η Τρουά είχε μεγάλη διπλή ευκαιρία να ξαναπάρει το προβάδισμα, όμως η Λιόν ήταν αυτή που κατάφερε να σκοράρει και να περάσει μπροστά με το πρώτο γκολ του Έμερσον με την φανέλα της Λιόν (2-1, 72ο λεπτό). Η Τρουά είχε νέα διπλή χαμένη ευκαιρία στο 85ο λεπτό, όμως η Λιόν είχε τον τελευταίο λόγο με τον Ντεμπελέ να στρώνει στον Λούκας Πακετά που έκλεισε το ματς διαμορφώνοντας το τελικό αποτέλεσμα (87ο λεπτό, 3-1).