Λόντον Λάιονς – Παρί 102-106 (2η παρ. 84-84, 97-97): I love this game (hls)

Το καλύτερο παιχνίδι του Eurocup ως τώρα έγινε στο Λονδίνο, εκεί όπου η Παρί έχασε δύο ευκαιρίες να κλείσει το παιχνίδι στα 40 και τα 45 λεπτά και εν τέλει χρειάστηκε να επιστρέψιε από το -5 στη 2η παράταση παρότι έπαιζε χωρίς τέσσερις παίκτες που είχαν αποβληθεί με πέντε φάουλ!

Η Παρί προηγήθηκε 48-41 στο ημίχρονο με εντυπωσιακή 2η περίοδο και 6 τρίποντα σε αυτό το διάστημα (επιμέρους 29-22 υπέρ της), όμως οι Άγγλοι απάντησαν με τρομερή άμυνα και με δικό τους 25-8 προηγήθηκαν με διψήφια διαφορά στο 30΄ (66-56), με κλειδιά

τους Ολασένι-Φίλιπ.

Ήταν η σειρά της Παρί να γυρίσει το ματς, ξεκινώντας με 8-0 σερί ως το 66-64 και μεγάλα καλάθια από τον Σορτς για το 77-83. Στο φινάλε οι Παριζιάνοι προηγήθηκαν 84-81, όμως δεν έκαναν φάουλ και ο Σαμ Ντέκερ με εκπληκτικό τρίποντο από τα 8 μέτρα οδήγησε το ματς στην παράταση, 84-84.

Και εκεί η Παρί πήρε σημαντικό προβάδισμα με 97-92, όμως οι Λονδρέζοι ισοφάρισαν με επιθετικό ριμπάουντ του Ολασένι στα 7 δευτερόλεπτα για το τέλος. Ο Σορτς κλείστηκε και δεν κατάφερε να σκοράρει και το παιχνίδι οδηγήθηκε στη 2η παράταση!

Εκεί οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 102-97 με γρήγορο 5-0, η Παρί έχασε νωρίς τον Σορτς με πέμπτο φάουλ (και ενώ είχαν ήδη αποβληθεί οι Γιάντουνεν, Γουόρντ, Νγκουαμά), όμως η άγνοια κινδύνου του 21χρονου Ναντίρ Χιφί και η εμπειρία του Μπάντζα Σι (4π, 1κλέψιμο) έκαναν τη διαφορά. Ο Σαμ Ντέκερ έκανε λάθος στην κρίσιμη επίθεση του 102-104 και ο Ερέρα διαμόρφωσε το τελικό 102-106 με 2/2 βολές.

Για τους νικητές ο Σορτς είχε 24 πόντους, 5 κλεψίματα, 6 ασίστ, αλλά και 11/24 σουτ και 3 λάθη, ο Χιφί 20 και ο Μάλκολμ 16.

Για τους Λάιονς ο Μόργκαν είχε 26 πόντους, ο Φίλιπ 11π, 9ας, ο Ντέκερ 19π, 10ρ και ο Ολασένι 15π, 11ρ.

Κάπως έτσι η Παρί παρέμεινε αήττητη (4-0), ενώ οι Λάιονς στραβοπάτησαν για πρώτη φορά φέτος (3-1).