Μακάμπι Τελ Αβίβ-Βίρτους Μπολόνια 95-78: Το “καθάρισε” στην τρίτη περίοδο!

Μακάμπι Τελ Αβίβ και Βίρτους Μπολόνια αναμετρήθηκαν στην «Αλεξάντρ Νίκολιτς Αρένα» για την 20η αγωνιστική της Euroleague. Έπειτα από ένα ισορροπημένο πρώτο ημίχρονο, οι Ισραηλινοί πάτησαν γκάζι στο δεύτερο μέρος και επικράτησαν με 95-78 των Ιταλών, υπερκαλύπτωντας μάλιστα την διαφορά στα μεταξύ τους παιχνίδια.

Στο 12-8 ανέβηκε η Μακάμπι, που είχε τον Μπόλντγουιν στο καλύτερο παιχνίδι του φέτος (22 πόντοι, 8 ασίστ), ενώ καθοριστικός στην τρίτη περίοδο ήταν ο ΝτιΜπαρτολομέο (16 πόντοι). Στο 14-6 έπεσε η Βίρτους,

που είχε σε φοβερή μέρα τον Μπελινέλι (24 πόντοι) και έναν καλό Κορντινιέ, αλλά τους υπόλοιπους παίκτες σε κακή μέρα.

Το ματς

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν καλά τον αγώνα με καλό επιθετικό ρυθμό. Σερί καλάθια του Κορντινιέ έδωσαν προβάδισμα στην Βίρτους (10-11). Ακολούθησε ένα σερί 6-0 για την «ομάδα του λαού» πριν οι Ιταλοί βάλουν 8 αναπάντητους πόντους για 16-19. Η περίοδος θα τελειώσει 18-21.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Μπελινέλι μπήκε με πατημένο το γκάζι και θα πετύχει τρίποντο και φάουλ για το 24-32 και άλλο ένα για το 26-35. Ο Μπράουν με τον Μπόλντγουιν θα κρατήσουν τους γηπεδούχους κοντά στο σκορ πριν ακολουθήσει τρίποντη «καταιγίδα» για την ανατροπή. Το ημίχρονο θα τελειώσει με 46-45, σε ένα πολύ εντυπωσιακό παιχνίδι.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Μακάμπι θα ξεφύγει με 6 (54-48) χάρη σε τρίποντο του ΝτιΜπαρτολομέο. Η Βίρτους θα προσπαθήσει να μείνει κοντά στο σκορ αλλά ο ΝτιΜπαρτολομέο θα πετύχει τρίποντο και φάουλ για το 66-57. Η περίοδος θα τελειώσει με σκορ 70-60.

Μπορεί ο Ζίζιτς να έβαλε το πρώτο καλάθι στο τελευταίο δεκάλεπτο, αλλά η Μακάμπι φρόντισε να «καθαρίσει» το παιχνίδι νωρίς. Με σερί 9-2 έφτασε στο +15 (79-64) και ουσιαστικά έβαλε τίτλους τέλους στην αναμέτρηση. Με συνεχόμενα τρίποντα η Μακάμπι κυνήγησε την διαφορά που είχε χάσει στο πρώτο παιχνίδι (100-90 είχε κερδίσει η Βίρτους), και τα κατάφερε , καθώς έφτασε στο +17.

Πόντοι ανά δεκάλεπτα: 18-21, 46-45, 70-60, 95-78