Μάντσεστερ Σ. – Μπρέντφορντ 1-0: Καθάρισε ο Νορβηγός

Δεν ήταν στον υψηλότερο ρυθμό το πρώτο ημίχρονο της ομάδας του Πεπ Γκουαρδιολα αλλά ήταν αρκετό για να φτιάξει δεκαεπτά τελικές προσπάθειες απέναντι στην Μπρέντφορντ

Δύο δεκάλεπτα (1′ – 10′ και 33′ – 44′) οι γηπεδούχοι ήταν καταιγιστικοί και εφτιαξαν τρεις μεγάλες ευκαιρίες αλλά ο Σίλβα ήταν άστοχος (34′), ο Μπομπ είδε τον Μι να σταματάει την μπάλα στην γραμμή (37′) και ο Ντίας νικήθηκε από τον Φλέκεν (44′).

Η Μπρέντφορντ είχε τις ευκαιρίες της αλλά, όχι πολλές. Η καλύτερη βέβαια ήταν το τετ-α-τετ του Ονιέκα (16′) το

οποίο μάζεψε εύκολα ο Έντερσον καθώς ο Νιγηριανός δεν είχε καλή ισορροπία την ώρα της εκτέλεσης.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Μπρέντφορντ ήταν ακίνδυνη. Η Σίτι όχι τόσο απειλητική αλλά όταν έχεις τον Χάαλαντ, χρειάζεσαι μια ξεκάθαρη ευκαιρία και ο Νορβηγός την βρήκε στο 71ο λεπτό για να δώσει τη νίκη στην Σίτι με 1-0 σκοράροντας απέναντι στην μοναδική ομάδα που δεν είχε καταφέρει να σκοράρει στην καριέρα του στην Πρέμιερ Λιγκ.

Η Σίτι προσπέρασε την Άρσεναλ και πλησίασε στον έναν βαθμο την πρωτοπόρο Λίβερπουλ.

Μάντσεστερ Σ.: Έντερσον – Γουόκερ, Ντίας, Στόουνς, Ακάντζι – Ρόδρι, Σίλβα, Φόουντεν, Μπομπ (61′ Ντοκού), Άλβαρες (89′ Κόβατσιτς) – Χάαλαντ

Μπρέντφορντ: Φλέκεν – Ρούρσλεβ (89′ Γκόντος), Γέργκενσεν, Άγερ, Μι, Ρεγκιλόν (77′ Λούις-Πότερ) – Νούργκαρντ, Ονιέκα (89′ Ντάμσγκαρντ), Γιάνελτ (77′ Γένσεν) – Γουισά (68′ Μοπέ), Τόουνι