Μαρούσι – Απόλλων Πάτρας 99-73: Ντέρμπι για ένα ημίχρονο

Στο κλειστό του Αγ. Θωμά, υποδέχτηκε τον Απόλλων Πάτρας , το Μαρούσι, στα πλαίσια της 19ης αγωνιστικής της Stoiximan Basket League.

Σε ένα πρώτο δεκάλεπτο που δεν έλειψε το σκοράρισμα και που ολοκληρώθηκε στο 25-21 με το buzzer beater τρίποντο του Στασινόπουλου. Πρωταγωνιστής ήταν ο Μίροσλαβ Ραντούλιτσα με εννέα πόντους και 100% ευστοχία εντός πεδιάς! (3/3 δίποντα, 3/3 βολές, 3 ριμπάουντ

και 2 κλεψίματα).

Στη δεύτερη περίοδο οι παίκτες του Γιάννη Χριστόπουλου βγάλανε αντίδραση και για τη μεγαλύτερη διάρκεια της βρισκόταν μπροστά στο σκορ. Η ομάδα του Αμαρουσίου όμως δεν είχε πει την τελευταία της λέξη κι με ένα επιμέρους σερί 8-2 κλείσανε το ημίχρονο προηγούμενοι με 46-43.

Το 12-4 σερί υπέρ των «κιτρίνων» στην αρχή του τρίτου δεκαλέπτου τους έδωσε για πρώτη φορά στο παιχνίδι διψήφια διαφορά πόντων (+12). Το επιθετικό ρεσιτάλ του 21χρονου Νικολαΐδη και η αύξηση της πίεσης στην άμυνα τους, επέτρεψαν στους γηπεδούχους να διαχειριστούν τη διαφορά μέχρι και το τέλος της περιόδου.

Τα έξι λεπτά του τέταρτου δεκαλέπτου και το επιμέρους 16-6 ήταν αρκετά για να «κλειδώσουν» την έκτη νίκη της χρονιάς. Από τους κορυφαίους της αναμέτρησης για το σύνολο του Βετούλα ήταν οι, Κόζι με 18, Νικολαΐδης με 19 και ο Ραντούλιτσα με 17π., ενώ για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Κόουλμαν με 22 πόντους.