Μετς – Μονακό 2-5: Δεύτεροι με 5άρα οι Μονεγάσκοι

Με τρία γκολ στα πρώτα δεκαέξι λεπτά του παιχνιδιού η Μονακό έβαλε κάτι παραπάνω από γερές βάσεις για να κερδίσει την αναμέτρηση απέναντι στην Μετς, που σ’ αυτήν την εντός έδρας αναμέτρηση ήθελε μόνο τη νίκη.

Όμως τα τεράστια προβλήματα στην άμυνά της της στέρησαν τις ελπίδες από πολύ νωρίς, καθώς μόλις στο 4 ο Μιναμίνο με πολύ έξυπνη εκτέλεση έκανε το 1-0 για τους Μονεγάσκους, στο 10ο λεπτό ήταν η σειρά του Ακλιουσέ για να σκοράρει και να κάνει το

2-0, με τον Βάντερσον να σκοράρει το 3ο γκολ των φιλοξενούμενων στο 16ο λεπτό του πρώτου μέρους.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι δύο ομάδες σκόραραν από δύο γκολ, αρχικά η Μονακό του Χούτερ, έκανε το 4-0 με τον Μπάλογκαν, από απίθανη γκάφα του τερματοφύλακα Ουκίτζα, για να μειώσει στο 78ο λεπτό ο Παπά Ντιαλό και να πετύχει και δεύτερο γκολ για τη Μετς ο Σανέ στο ντεμπούτο του με την πρώτη ομάδα. Το τελικό σκορ ήρθε με τον Μπάλογκαν και πάλι με προβολή από κοντα για το 5-2. Με τη νίκη της αυτή η Μονακό είναι δεύτερη θέση πίσω από την Παρί Σεν Ζερμέν.