Μονακό – Φενέρ 91-95: Ο συγκολονίστικός Καλάθης νίκησε τον Τζέιμς και πήρε το πλεονέκτημα

Ματσάρα στο “Γκαστόν Μεντεσάν” στο πρώτο παιχνίδι των πλέι-οφ μεταξύ Μονακό και Φενέρ. Οι γηπεδούχοι έκαναν ό,τι ήθελαν για 15 λεπτά, προηγήθηκαν 26-15 στο δεκάλεπτο και 34-20 στη δεύτερη περίοδο, με τη Φενέρ να μην μπορεί να βρει λύσεις σε άμυνα ή επίθεση. Η επιλογή του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους να παίξει με χαμηλό σχήμα και τον Σεστίνα στο “5” ξεκλείδωσε την επίθεση των φιλοξενούμενων, ο Σεστίνα πέτυχε 3/3 τρίποντα και η Φενέρ μείωσε ως το 46-37 στην ανάπαυλα.

Το παιχνίδι δεν άργησε να γίνει ντέρμπι, αφού με αφετηρία το 47-37 η Φενέρ έτρεξε επιμέρους 11-3 και μείωσε στο καλάθι, 50-48.

Στο φινάλε της τρίτης περιόδου ο Καλάθης πέτυχε buzzer beater τρίποντο με floater (!) για το τελικό 61-60.

Η Μονακό προηγήθηκε με 72-63 με ξέσπασμα του Οκόμπο και λίγο αργότερα με 74-65, αλλά η Φενέρ δεν το έβαλε κάτω. Δύο σερί τρίποντα του Ντόρσεϊ και δύο βολές του Γκούντουριτς έφεραν το 74-73, ο Τζέιμς ήταν εξαφανισμένος από τη συγκλονιστική άμυνα του Καλάθη καιη Φενέρ προηγήθηκε 76-80 με καλάθι και φάουλ του Χέιζ-Ντέιβις, όμως ένα μεγάλο τρίποντο του Μπλόσομγκέιμ και 2/2 βολές του Ντιάλο έφεραν το 81-80! Ο Καλάθης με 1/2 ισοφάρισε, Τζέιμς και Γκούντουριτς αστόχησαν και το ματς πήγε στην παράταση (81-81).

Εκεί η Φενέρ έβαλε τα μεγάλα σουτ, προηγήθηκε με 94-86 με τρίποντο του Σεστίνα και δεν κοίταξε ξανά πίσω, ακόμα και αν έχασε πολλές μαζεμένες βολές στο φινάλε.

Για τους νικητές ο Καλάθης ήταν συγκλονιστικός με 17 πόντους και φοβερή άμυνα στον Τζέιμς, ο Χέιζ Ντέιβις είχε 19, ο Σεστίνα 16, ο Ντόρσεϊ 13π με 5 ασίστ και ο Γκούντουριτς 11 με άλλες τόσες τελικές πάσες.

Για την Μονακό ο Οκόμπο είχε 19 πόντους και 4 ασίστ, ο Τζέιμς 16π αλλά με 4/15 σουτ, ο Λόιντ 16 και ο Μοτιεγιούνας 12.