Μονακό-Φενέρμπαχτσε 92-78: Την «καθάρισε» ο Ντιάλο

Με κορυφαίο τον Άλφα Ντιάλο, η Μονακό νίκησε με 92-78 την Φενέρμπαχτσε στο «Γκαστόν Μεντεσέν» για την 27η αγωνιστική της Euroleague.
Ο πρώην αμερικανός του Λαυρίου, έβαλε 24 πόντους, είχε 6 ριμπάουντ και 4 ασίστ με 26 pir και οδήγησε την ομάδα του σε άνετη επικράτηση αλλά και κάλυψη της διαφοράς της ήττας με 10 πόντους στο ματς της Κωνσταντινούπολης (96-86).
Ουσιαστικά η Φενέρ άντεξε μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο (19-20). Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν κατά κράτος, πήραν τα ριμπόυντ έτρεξαν

στο ανοικτό γήπεδο και εν απουσία των Χένρι και Βέσελι άνοιξαν τη διαφορά στο 55-33 στο ημίχρονο.
Ουσιαστικά το ματς τελείωσε (75-55 στο τέλος του 3ου δεκαλέπτου) και η Φενέρ με Γκούντουριτς και Ντε Κολό προσπάθησε απλά να μειώσει τη διαφορά χωρίς να τα καταφέρει.
Για τους νικητές κορυφαίοι οι, Ντιάλο 24π., 6r., 26 πιρ, Μοτεγιούνας 18π., 9ρ.,Τόμας 14π., ενώ για την Φενέρ οι, Γκούντουριτς 18π. (5/7τρ.), Ντε Κολό 19π. και.Πιέρ 10π., 6ρ.