Ο… Μπράμος έστειλε την ΑΕΚ στην επόμενη φάση! (video)

Σε ένα ψυχοβγαλτικό ματς στο οποίο Βενέτσια και Εστουδιάντες έπαιζαν τη…ζωή τους στο Champions League, η Βενέτσια επικράτησε με σκορ 92-91 αλλά απλά παρέσυρε τους Ισπανούς εκτός συνέχειας. Καθοριστικός ο Μάικ Μπράμος στο φιναλε με κόψιμο και τρίποντο στο 89-89.

Τι παιχνίδι και αυτό! Η Βενέτσια ήθελε νίκη δική της και ήττα της ΑΕΚ για να πάει στην επόμενη φάση, η Εστουδιάντες περνούσε με δική της νίκη, αλλά στο τέλος έφυγαν
και οι δύο απογοητευμένες από το γήπεδο! Οι Ιταλοί ήταν σαρωτικά καλύτεροι για 15 λεπτά, σκοράροντας με 68% εντός παιδιάς και φτάνοντας τη διαφορά στο +21, 49-28 μόλις μετά από 16 λεπτά! Η χαλάρωση των γηπεδουχων και η αφύπνιση των Μαδριλένων έφερε τη διαφορά στους 11 πόντους, 57-46 στην ανάπαυλα.

Το τρίτο δεκάλεπτο ανήκε αποκλειστικά στην Εστουδιάντες, που με 5 τρίποντα σε αυτό το διάστημα όχι μόνο ισοφάρισε γρήγορα, αλλά κατάφερε να προηγηθεί με 68-71, χάρη σε επιμέρους 11-25! Το υπόλοιπο παιχνίδι είχε χαρακτήρα θρίλερ ως το φινάλε: και οι δύο ομάδες πήγαν χέρι-χέρι (83-80, 83-83, 87-86, 87-89, 89-89).

Με το σκορ στο 89-89 ο άστοχος ως εκείνο το σημείο Μάικ Μπράμος έβγαλε τις κρίσιμες φάσεις: πρώτα τάπωσε τον Λάντεσμπεργκ και στη συνέχεια σκόραρε για τρεις, γράφοντας το 92-89, 1:22 για το φινάλε! Ο Κουκ με βολές μείωσε σε 92-91 στα 1:14, ο Χέινς αστόχησε σε δίποντο, Μπριθουέλα και Χέινς έκαναν από ένα λάθος και η «Εστού» είχε την τελευταία επίθεση στα χέρια της για να πάρει το ματς.

Ο Κουκ σούταρε για τρεις πόντους, αστόχησε και όλα τελείωσαν, με την…ΑΕΚ να πανηγυρίζει και Ιταλούς και Ισπανούς να μένουν εκτός συνέχειας.