Ολυμπιακός-Φενέρμπαχτσε 84-81 (παρ.): Yes he Can(aan)! – Και τώρα Μπαρτσελόνα

Με έναν τρομερό Αϊζέια Κάνααν στην παράταση και εννιά σερί πόντους του, ο Ολυμπιακός επικράτησε δύσκολα της Φενέρμπαχτσε με 84-81 και ετοιμάζεται για τα Playoffs της Euroleague, εκεί όπου θα αντιμετωπίσει με μειονέκτημα έδρας την Μπαρτσελόνα. Ο Αμερικανός ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης με τους 27 που σκόραρε και ουσιαστικά… αρνήθηκε να χάσει!

Μοναδικός διψήφιος ακόμη για τους Πειραιώτες ήταν ο

Σακίλ ΜακΚίσικ (12π.) Στα θετικά για τον Γιώργο Μπαρτζώκα και η επιστροφή του Νίκολα Μιλουτίνοφ, που γύρισε ύστερα από απουσία 81 ημερών. Από την απέναντι πλευρά με αυτή την ήττα η Φενέρ τερμάτισε έκτη και θα τεθεί αντιμέτωπη με τη Μονακό για μία θέση στο Final-4. Πρώτος σκόρερ της στο ΣΕΦ ήταν ο Χέις-Ντέιβις με 21, με τους Γουίλμπεκιν (12π.), Σανλί (11π.) και Ντόρσεϊ (10π.) να τον ακολουθούν σε απόδοση.

Αφύπνιση με «καυτό» Κάνααν

Με τον Ολυμπιακό να σκοράρει το πρώτο καλάθι του ματς από τα χέρια του Παπανικολάου άρχισε η αναμέτρηση του ΣΕΦ. Παρά το 2-0, η Φενέρμπαχτσε «απάντησε» με 11-0 σερί και με 6:55 για τη λήξη της περιόδου ο Γιώργος Μπαρτζώκας ζήτησε τάιμ άουτ. Αυτή του η απόφαση αφύπνισε τους παίκτες του, αρχής γενομένης από τον Κάνααν! Ο Αμερικανός πήρε το… όπλο του και πυροβολούσε συνεχώς από την περιφέρεια, κλείνοντας την περίοδο με 4/5 τρίποντα! Έτσι μέτρησε τους 13 από τους 19 πόντους της ομάδας του στο δεκάλεπτο, με το τελευταίο του σουτ από την περιφέρεια μάλιστα να είναι buzzer beater, για το 19-19 (10’).

Επιστροφή Μιλουτίνοφ και προβάδισμα

Με την άμυνά του να «δαγκώνει» μπήκε στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός, παίρνοντας άμεσα προβάδισμα με καλάθι του Γουίλιαμς-Γκος στον αιφνιδιασμό (12’). Οι Πειραιώτες έπαιζαν εξαιρετικά στην πίσω πλευρά του παρκέ, κρατώντας το υπέρ τους σκορ, 29-23 (15’). Και με 4:54 για το ημίχρονο ο Μιλουτίνοφ μπήκε στο παρκέ, επιστρέφοντας στην αγωνιστική δράση ύστερα από 81 μέρες και τον τραυματισμό του στο ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό. Οι πρώτοι του πόντοι ακολούθησαν αμέσως μετά με βολές, ενώ το πρώτο του εντός παιδιάς ήρθε με γκολ-φάουλ, για το 36-31 των γηπεδούχων (19’). Η Φενέρ μείωσε στους δύο με 6.1’’ για την ανάπαυλα, αλλά ο ΜακΚίσικ σκόραρε σε αυτό το διάστημα και έγραψε το 38-34 του ημιχρόνου.

Έμεινε μπροστά με… Σίκμα!

Άστοχες… βγήκαν οι δύο ομάδες μετά το ημίχρονο, μην μπορώντας να βρουν σκορ για πάνω από δύο λεπτά. Με καλάθι του Ντόρσεϊ η Φενέρ κατάφερε να ανακτήσει το προβάδισμά της (25’), 41-40, με τον Φαλ να «απαντάει» άμεσα για το 42-41 του Ολυμπιακού. Όμως ο Χέις-Ντέιβις πέτυχε γκολ-φάουλ και έβαλε εκ νέου τους Τούρκους σε θέση οδηγού, 43-42 (26’), πριν το τηλεοπτικό τάιμ άουτ του τρίτου δεκαλέπτου. Οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν μπροστά με 46-44, πριν το 5-0 σερί με το παρθενικό τρίποντο του Σίκμα στην Euroleague φέτος, φέρει τους Πειραιώτες στο 49-44 (27’). Και ο Κάνααν συνέχισε να πετυχαίνει καλάθια με… δίποντα, φτάνοντας τους 18 για το 51-46 (28’). Αλλά ο Γουίλμπεκιν… επέμενε και με τρίποντά του, κρατούσε την ομάδα του κοντά και με buzzer beater δεκαλέπτου, έφερε τη διαφορά στη μικρότερη δυνατή τιμή, 53-52 (30’).

Μπορούσε να κερδίσει, αλλά… παράταση!

Με γκολ-φάουλ του Παπαγιάννη η Φενέρ πήρε εκ νέου τα ηνία του ματς, πριν ο Γουίλμπεκιν μετρήσει στις 3/3 βολές για το 58-53 των Τούρκων. Ο Ολυμπιακός «απάντησε» με δικό του 5-0 για το 58-58 (33’), παίρνοντας ρυθμό από την άμυνά του. Ο Λαρεντζάκης με δικό του έμμεσο τρίποντο έβαλε μπροστά τους Πειραιώτες, 61-60 (34’), με τον Γουίλιαμς-Γκος με… άμεσο να κάνει το 64-60 (35’). Αλλά με 3:14 για το τέλος οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν σε 64-64, αναγκάζοντας τον Μπαρτζώκα να ζητήσει τάιμ άουτ. Παρά τις οδηγίες του το πείσμα του Καλάθη τον οδήγησε σε κλέψιμο πάνω στον Πίτερς και σε τρίποντο του Χέις-Ντέιβις, ενώ ο ίδιος παίκτης έκανε το 69-65 υπέρ της Φενέρμπαχτσε με 1:30 για τη λήξη. Αυτή τη φορά το τάιμ άουτ του Έλληνα προπονητή οδήγησε σε γκολ-φάουλ του ΜακΚϊσικ και το παιχνίδι στον πόντο, 69-68. Ο Γουίλιαμς-Γκος ισοφάρισε σε 69-69 με 38.8’’, χάρις σε ½ βολές του, όμως ο ίδιος αστόχησε σε τρίποντο για τη νίκη, όπως και ο Παπανικολάου στην τελευταία επίθεση. Έτσι η αναμέτρηση πήγε στο έξτρα πεντάλεπτο…

Το έκρινε ο Κάνααν

«Καυτός» άρχισε την παράταση ο Γκούντουριτς με πέντε σερί πόντους για το 74-73 της Φενέρμπαχτσε, καθώς οι Φαλ και Παπανικολάου μείωσαν για τον Ολυμπιακό. Τα χαμένα ριμπάουντ βοήθησαν τους Τούρκους και τον… Καλάθη να κάνουν το 76-73, ενώ ο Σέρβος άσος των φιλοξενούμενων σκόραρε για το 78-73! Με 1:33 για τη λήξη ο Κάνααν σημείωσε ένα απίστευτο τρίποντο και μείωσε σε 78-76, ενώ ο ίδιος παίκτης με 2/2 βολές ισοφάρισε σε 78-78 με 53.7’’ να απομένουν στο χρονόμετρο. Ο Αμερικανός σκόραρε και το 80-78, ενώ έκλεψε και την μπάλα στην καθοριστική άμυνα, σημειώνοντας και 2/2 βολές! Οι εννιά σερί του πόντοι έκριναν το ματς, με τους «ερυθρόλευκους» να επικρατούν εν τέλει 84-81.

Τα δεκάλεπτα: 19-19, 38-34, 53-52, 69-69, 84-81