Παρτίζαν-Παναθηναϊκός AKTOR 92-87 (παρ.): Άλλη μία αυτοχειρία…

Την τρίτη του εφετινή ήττα στην παράταση, ύστερα από εκείνες απέναντι σε Ολυμπιακό και Μακάμπι Τελ Αβίβ, γνώρισε ο Παναθηναϊκός στην έδρα της Παρτίζαν με 92-87.

Οι «πράσινοι» πήραν διψήφια διαφορά στην αναμέτρηση, όμως η κακή τους διαχείριση στο τελευταίο δίλεπτο μαζί με την αφύπνιση του Πάντερ έφεραν το ματς στο έξτρα πεντάλεπτο.

Εκεί δεν μπόρεσαν να αποφύγουν το… τετελεσμένο γεγονός και «έπεσαν»

στο 6-5.

Κορυφαίος για την ομάδα του Εργκίν Αταμάν ήταν ο Κέντρικ Ναν (19π.), ενώ τον ακολούθησαν σε απόδοση οι Λεσόρ (16π.), Γκραντ (14π.), Μήτογλου (13π.) και Γκριγκόνις (12π.).

Από την απέναντι πλευρά οι Σέρβοι «ανέβηκαν» στο 5-6 χάρις στον Αμερικανό ηγέτη τους που σταμάτησε στους 13. Μέχρι να… πάρει μπροστά, εκπληκτική εμφάνιση έκαναν οι ΛεΝτέι (23π.) Ντοζίερ (16π.) και Καμπόκλο (12π.).

Εξαιρετικός Γκριγκόνις, αλλά…

Πολύ καλά μπήκε στο ματς ο Παναθηναϊκός AKTOR, που με «σκληρή» άμυνα και μαέστρο τον Γκριγκόνις προηγήθηκε στο πεντάλεπτο 15-11. Η Παρτίζαν έβγαλε αντίδραση και βρέθηκε με ένα πόντο πίσω στο τέλος του δεκαλέπτου σε 21-20.

Κορυφαίος όλων στο πρώτο κομμάτι της αναμέτρησης ήταν ο Λιθουανός άσος του «τριφυλλιού», που είχε 7 με 2/3 εντός παιδιάς και 2/2 βολές.

Με την αμυντική του παρουσία να… επιστρέφει, ο Παναθηναϊκός AKTOR δέχτηκε μόλις τέσσερις πόντους ως τα μισά της δεύτερης περιόδου και ξέφυγε με οκτώ πόντους, 32-24.

Σε αυτό το σημείο ο Γκριγκόνις έγινε ο πρώτος διψήφιος με 10, ενώ ο Ναν οργάνωνε με φανταστικό τρόπο την επίθεση της ομάδας του.

Και πάλι όμως η Παρτίζαν δεν άφησε το ματς να της ξεφύγει και επέστρεψε στο μείον δύο, με 2:00 για την ανάπαυλα. Μάλιστα με το 9-0 που «έτρεξε» έκλεισε μπροστά το ημίχρονο, 39-38, εκμεταλλευόμενη και την καθίζηση των Πράσινων.

Προσπέρασε με Λεσόρ

Παρά την προσπάθειά του να ανακτήσει το προβάδισμα, ο Παναθηναϊκός μπήκε κάπως… παγωμένος και έμεινε πίσω 48-44 στο πεντάλεπτο της τρίτης περιόδου. Με τον Λεσόρ όμως να έχει… αφυπνιστεί, η Παρτίζαν ένιωθε την «ανάσα» των αντιπάλων της.

Αξιοσημείωτο το τρομερό κάρφωμα-φάουλ του Γάλλου στην πρώτη φάση μετά την τηλεοπτική διακοπή, που έφερε τη διαφορά στον έναν, 48-47.

Οι «πράσινοι» έφεραν το παιχνίδι και στην ισοπαλία σε δύο περιπτώσεις, 50-50 και 52-52 με ενάμισι πριν το τελευταίο δεκάλεπτο και προηγήθηκαν με τον Ναν, στο τελευταίο λεπτό, 54-52! Και τελικά το «τριφύλλι» με buzzer beater δίποντο του Μήτογλου έγραψαν το 56-54 στο 30’.

Αξιομνημόνευτη η παρουσία του Λεσόρ που μέτρησε 7 σε αυτό το κομμάτι και έφτασε τους 11 στο ματς. Συμπαραστάτης του ο σταθερός Γκραντ, με ίδιο αριθμό πόντων!

Ο Πάντερ με τον… Γκριγκόνις το έστειλαν στην παράταση

Αποφασισμένος να «καθαρίσει» το ματς μπήκε στην τέταρτη περίοδο ο Παναθηναϊκός AKTOR και με 8-0 σερί σε 2:19 ξέφυγε με 10 πόντους, 64-54! Όλα αυτά άρχιζαν από την άμυνά του, με το κλέψιμο του Ναν και το κάρφωμά του στον αιφνιδιασμό να αποδεικνύει ακριβώς αυτό.

Με ένα δικό της 5-0 η Παρτίζαν γύρισε και πάλι στη διεκδίκηση του αγώνα, 64-59 με 6:39 για το τέλος, αναγκάζοντας τον Αταμάν να πάρει δικό του τάιμ άουτ, μετά τα δύο του Ομπράντοβιτς! Και πάλι ο Ναν σκόραρε, αυτή τη φορά για τρεις, πριν οι Λεσόρ και Μήτογλου στείλουν τη διαφορά ξανά σε διψήφια τιμή, 73-63 με τέσσερα λεπτά για τη λήξη.

Όμως επέτρεψε για άλλη μία φορά να δεχτεί 5-0, για το 73-68 στο τρίλεπτο για το τέλος και το τρίποντο του Ντόζιερ με 2:30 να απομένουν έκαναν το 75-71! Αλλά ο Γκραντ «απάντησε» με το ίδιο νόμισμα για το 78-71, με ένα απίστευτο σουτ!

Σε εκείνο το σημείο ο Πάντερ… ξύπνησε και με πέντε σερί έφερε τη διαφορά στους δύο, 78-76 με 1:20 για τη λήξη και με άλλο ένα δίποντό του, ο ίδιος ισοφάρισε σε 78-78 με 34.7”!

Και εν τέλει χάρις στην άμυνα του Γκριγκόνις πάνω στον Αμερικανό στην τελευταία επίθεση της κανονικής διάρκειας ο Παναθηναϊκός γλίτωσε την αυτοχειρία και έστειλε το ματς στην παράταση…

Δεν γλίτωσε την ήττα…

Χωρίς να μπορεί βρει… στόχο, πλην του 80-80 ο Παναθηναϊκός είδε άλλο ένα ματς στην παράταση να του… ξεφεύγει από τα χέρια του. Ένα 8-0 της Παρτίζαν έφερε τη διαφορά στο 88-80, αλλά ο Ναν με τρίποντο και ο Λεσόρ με ½ βολές έδωσαν ελπίδα στους Πράσινους, στο 88-84 με 48’’ για το τέλος.

Ακολούθησε νέο κερδισμένο φάουλ από τον Σλούκα στα 35.8’’, ο οποίος είχε και αυτός 1/2 για το 88-85! Τελικά, το «τριφύλλι» δεν γλίτωσε την ήττα, με το 92-87 να είναι το σκορ του αγώνα…

Τα δεκάλεπτα: 20-21, 39-38, 54-56, 78-78, 92-87 (παρ.)