ΠΑΣ Γιάννινα-ΠΑΟΚ 0-2: Άνετη νίκη και…παρέα με Άρη

ΠΑΣ Γιάννινα-ΠΑΟΚ 0-2: Άνετη νίκη και…παρέα με ΆρηtbairaktΔευ, 02/15/2021 - 19:10

Ο ΠΑΟΚ νίκησε με 2-0 τον ΠΑΣ Γιάννινα στο Περιστέρι κι ανέβηκε στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας, παρέα με τον συμπολίτη Άρη.

Ο Δικέφαλος του Βορρά ανέβασε στροφές στην επανάληψη, πίεσε, σκόραρε δύο γκολ μέσα σε τέσσερα λεπτά και πήρε πολύτιμο

τρίποντο που τον έφερε στην δεύτερη θέση του πρωταθλήματος, παρέα με τον Άρη στους 43 βαθμούς.

Έχοντας κορυφαίο τον Ζίφκοβιτς και από κοντά τους Τζόλη και Ουάρντα κυριάρχησε κατά κράτος.
Ο ΠΑΟΚ ήταν καλύτερος σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, είχε την κατοχή, τις ευκαιρίες, χαμένο πέναλτι και δίκαια πήρε τους τρεις βαθμούς της νίκης.
Από την άλλη ο ΠΑΣ αρκέστηκε σε παθητικό ρόλο και δυσκολεύτηκε πολύ σε όλο το ματς να δημιουργήσει.

Το πρώτο ημίχρονο ανήκε ολοκληρωτικά στους φιλοξενούμενους, ο οποίοι δεν απειλήθηκαν στο ελάχιστο, ενώ είχαν την κατοχή, την κυκλοφορία και προσπάθησαν κυρίως από τα άκρα να διασπάσουν την άμυνα του ΠΑΣ.
Ο ΠΑΟΚ απείλησε στο 4’ με σουτ του Τόλη μέσα από την περιοχή στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.

Νέο σουτ του Τζόλη απόκρουσε σταθερά στο 9’ ο Λοντίγκιν, ενώ σε γύρισμα του Ουάρντα στο 12’ ο Κρμέντσικ ήταν ένα βήμα πιο πίσω για να πλασάρει.
Ο ΠΑΟΚ κέρδισε πέναλτι στο 19’ όταν σε σέντρα του Τζόλη η μπάλα βρήκε στο χέρι του Οικονομόπουλου.
Στο 21’ ο Βιερίνια ανέλαβε την εκτέλεση αλλά έστειλε την μπάλα πολύ ψηλά πάνω από τα δοκάρια του Λοντίγκιν.

Σέντρα-σουτ του Ουάρντα στο 26’ απομάκρυνε δύσκολα σε κόρνερ ο Λοντίγκιν.
Ο Δικέφαλος απείλησε εκ νέου στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, όταν μετά από κόρνερ του Ζίφκοβιτς, ο Κρμέντσικ πλάσαρε από κοντά αλλά ο Λοντίγκιν μπλόκαρε σταθερά.

Στην επανάληψη ο ΠΑΣ απείλησε με σουτ του Γκρίζμαν που κόντραρε κι έφυγε κόρνερ.

Ο ΠΑΟΚ στην πρώτη ουσιαστική του ευκαιρία στο δεύτερο ημίχρονο, σκόραρε.
Στο 56’ ο Ζίφκοβιτς κινήθηκε από το δεξιό άκρο της επίθεσης, συνέκλινε προς τα μέσα και με ωραίο σουτ έστειλε τη μπάλα στην γωνία για το 0-1.

Τέσσερα λεπτά μετά ο Δικέφαλος κέρδισε και δεύτερο πέναλτι όταν ο Οικονομόπουλος ανέτρεψε τον Τζόλη.
Αυτή την φορά την εκτέλεση ανέλαβε ο Σβαμπ που έστειλε από τη μια τον Λοντίγκιν και από την άλλη τη μπάλα για το 0-2.

Σουτ του Τζόλη στο 64’ απέκρουσε ο Λοντίγκιν.
Κεφαλιά του Μιλιντσεάνου απέκρουσε εύκολα ο Ζίφκοβιτς.
Σουτ του Τζόλη στα χέρια του Λοντίγκιν στο 77’.
Ένα σουτ-βολέ του Ουάρντα μέσα από την περιοχή έφυγε άουτ.

ΠΑΣ Γιάννινα: Λοντίγκιν, Οικονομόπουλος (63’ Σάλιακας), Παντελάκης, Εραμούσπε, Πίρσμαν, Λιάσος (63’ Κάστρο), Ντομίνγκεθ, Καρτάλης (63’ Ελευθεριάδης), Μπρένερ (30’ Μιλεντσιάνου), Παμλίδης, Κρίζμαν.

ΠΑΟΚ: Ζίβκοβιτς, Ροντρίγκο, Ίνγκασον, Κρέσπο (67’ Βαρέλα), Βιερίνια, Σβαμπ, Τσιγγάρα, Α. Ζίβκοβιτς (86’ Λάμπρου), Ουάρντα, Τζόλης (82’ Καγκάβα), Κρμέντσικ (82’ Σβιντέρσκι).

ΕΛΛΑΔΑ - Super League 1 - ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ ΠΑΣ Γιάννινα - Ποδόσφαιρο ΠΑΟΚ - Ποδόσφαιρο Off Off tbairakt Off Off ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ ΠΑΣ Γιάννινα ΕΛΛΑΔΑ Ο ΠΑΟΚ νίκησε με 2-0 τον ΠΑΣ Γιάννινα στο Περιστέρι κι ανέβηκε στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας, παρέα με τον συμπολίτη Άρη. Article publish on Δευ, 02/15/2021 - 19:10 Article hide updated date Off Article is longform Off