Πορτογαλία-Ισλανδία 2-0: Γιόρτασε την πρόκριση με 10 στα 10 (highlights)

Οι Πορτογάλοι περιόρισαν σε παθητικό ρόλο τους Ισλανδούς από το ξεκίνημα και με τους ορεξάτους Φέλιξ και Ρονάλντο δημιουργούσαν συνεχώς προβλήματα στην αντίπαλη άμυνα. Στο 7′ ο Οτάβιο είχε γύρισμα στο δοκάρι, ενώ Φέλιξ και Ρονάλντο στι 21′ δεν κατάφεραν να νικήσουν τον Βάλντμαρσον.

Τη λύση έδωσε με ωραίο δεξί σουτ ο Μπρούνο Φερνάντες στο 37′, με τον αρχηγό της Γιουνάιτεντ να ολοκληρώνει τα προκριματικά με 6 γκολ και 8 ασίστ. Στο δεύτερο μέρος η ομάδα του Χαρέιντε κέρδισε κάποια μέτρα αλλά και πάλι ο Ντιόγκο Κόστα είχε ήσυχο βράδυ. Ο Κανσέλο αστόχησε στο 60′ και στο 66′ ο Όρτα που πέρασε ως αλλαγή 4 λεπτά νωρίτερα ήρθε να συμπληρώσει τις προσπάθειες των Φέλιξ και Ρονάλντο για το 2-0.

Η σπουδαιότερη φάση για την Ισλανδία ήρθε στις καθυστερήσεις με τον Τραούστανσον να σημαδεύει το οριζόντιο δοκάρι.