Ρεάλ Σοσιεδάδ-Αλαβές: 1-1: Θρίλερ με ήρωα τον Θουμπιμέντι

Η ομάδα του Αλγουαθίλ απείλησε πρώτη με τον Μερίνο στο 7ο λεπτό, ενώ ο Γουρίδι σε κόντρα επίθεση νικήθηκε από την προβολή του Τενάγλια στο 14′ αγγίζοντας το γκολ για την φιλοξενούμενη Αλαβές. Στο 36ο λεπτό ο Ρεμίρο έκανε κακή εκτίμηση της πορείας της μπάλας σε ένα γέμισμα προς την περιοχή του, βγήκε από την περιοχή να απομακρύνει και έπιασε τη μπάλα με τα χέρια αντικρύζοντας την κόκκινη κάρτα και αφήνοντας την Ρεάλ Σοσιεδάδ με παίκτη λιγότερο από νωρίς στο παιχνίδι.

Μοιρασμένο το πρώτο μισό του αγώνα. Οι γηπερδούχοι ουδέποτε

βρήκαν επιθετικό ρυθμό, ενώ αναγκάστηκαν από το 36ο λεπτό να έχουν παίκτη λιγότερο και να αλλάξουν τα πλάνα τους αποσύροντας αναγκαστικά από το ματς τον Σίλβα για να βάλουν τον δεύτερο τερματοφύλακα, Μαρέρο. Μάλιστα για τον 22χρονο είναι το ντεμπούτο του στη La Liga.

Ο Ριόχα έδωσε προβάδισμα με εκτέλεση πέναλτι στους φιλοξενούμενους στο 76ο λεπτό. Ο Κούμπο είχε δοκάρι με δυνατό σουτ έξω από την περιοχή στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων και ο Θουμπμέντι ισοφάρισε στο 7ο του επιπλέον χρόνου για το τελικό 1-1.