Ρουαγιάλ Ουνιόν – Κλαμπ Μπριζ 1-2: Στο… παιχνίδι τίτλου η Μπριζ, καταρρέει η Σεν Ζιλουάζ (highlights)

Σπουδαία νίκη κατέκτησε η Κλαμπ Μπριζ στις Βρυξέλλες, καθώς επικράτησε με 2-1 της Ρουαγιάλ Ουνιόν και διεκδικεί με αξιώσεις το βελγικό πρωτάθλημα.

Πέμπτη συνεχόμενη νίκη πέτυχε η Κλαμπ Μπριζ σε όλες τις διοργανώσεις, τέσσερις ήττες σε ισάριθμα παιχνίδια στα πλέι οφ του βελγικού πρωταθλήματος έχει γνωρίσει η Ρουαγιάλ Ουνιόν!

Η Μπριζ άνοιξε το σκορ στο 52ο λεπτό μετά από γκάφα του τερματοφύλακα της, Αντονί Μορίς και προβολή του Βετλέσεν.

Στο

65ο λεπτό ο σκόρερ της Μπριζ είδε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα και αποβλήθηκε, ωστόσο η Κλαμπ Μπριζ πέτυχε και δεύτερο τέρμα στο 74ο λεπτό με κεφαλιά του Μάιγερ.

Η Ρουαγιάλ Ουνιόν πίεσε, ωστόσο δεν εκμεταλλεύτηκε την αριθμητική της υπεροχή και το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει σε 2-1 με εκτέλεση φάουλ του Πουέρτας στο 82ο λεπτό.

Πλέον η Κλαμπ Μπριζ είναι στη δεύτερη θέση της κατάταξης με 36 βαθμούς, δύο λιγότερους από την πρωτοπόρο Άντερλεχτ και έναν περισσότερο από την τρίτη Ρουαγιάλ Ουνιόν.