Σαμπντόρια – Τερνάνα 4-1: Με μαέστρο Πίρλο και χατ τρικ Ντε Λούκα

Η Τερνάνα είχε την πρώτη μεγάλη φάση στο ματς με τον γιο του Ντέγιαν Στάνκοβιτς, Φίλιπ να την καθαρίζει! Από το 15ο λεπτό η Σαμπντόρια ανέβασε την απόδοσή της και άρχισε να δημιουργεί ευκαιρίες…Τέσσερις σημαντικές φάσεις έβγαλαν οι γηπεδούχοι που εντέλει πήραν πέναλτι για χέρι του Αματούτσι στην προσπάθεια του Μπαρέκα. Ο Ντε Λούκα από τα 11 μέτρα άνοιξε το σκορ και διαμόρφωσε το σκορ του πρώτου μέρους (1-0) με το 7ο γκολ στην Serie B.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Τερνάνα άγχωσε την Σαμπντόρια με το γκολ

του Γκαστόν Περέϊρο στο 65ο λεπτό (1-1), αλλά ο Πίρλο έκανε τις απαραίτητες κινήσεις από τον πάγκο και η Σαμπντόρια πήρε την νίκη. Μπορίνι και Στογιάνοβιτς αλλάζουν την εικόνα και το άγχος μετατρέπεται σε πάρτι! Ο Στογιάνοβιτς γράφει το 2-1 λίγο μετά την είσοδό του από ασίστ του Μπορίνι (2-1, 83ο λεπτό), Ο Ντε Λούκα ξανα – σκοράρει από ασίστ του Στογιάνοβιτς (3-1) και ο Στογιάνοβιτς ξαναμοιράζει στον Ντε Λούκα για να διαμορφώσει το τελικό σκορ με χατ τρικ (4-1, 93′).