Τα αποτελέσματα του Europa Conference League

Η Σαμπάχ από το Αζερμπαϊτζάν σημείωσε την πρώτη, μεγάλη έκπληξη στον γ’ προκριματικό γύρο του Europa Conference League, καθώς νίκησε με 2-0 την Παρτίζαν κι έχει… στριμώξει πλέον τους Σέρβους στα «σχοινιά» ενόψει της ρεβάνς της 17ης Αυγούστου στο Βελιγράδι. Δύο γκολ του Βοσνιου Μπόγιαν Λέτιτς στο 70′ και στο 74′ χάρισαν τη νικη στους Αζέρους, οι οποίοι

έχασαν και πέναλτι με τον Ισάγιεφ στο 69′.

Την ίδια ώρα η Μπόντο-Γκλιμτ δεν συνάντησε κανένα πρόβλημα απέναντι στην Πιούνικ, φτάνοντας στο εμφατικό 3-0 που τη φέρνει πλέον ένα… βήμα από τα play off της διοργάνωσης. Τα γκολ των Γκρόντμπαεκ (6′), Μουμπάνια (31′) και Πελεγκρίνο (56′) χάρισαν μία άνετη νίκη στους Νορβηγούς.

Στην Τιφλίδα, ο ΑΠΟΕΛ βρήκε από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο κι απλοποίησε τα πράγματα ενόψει της ρεβάνς της 17ης Αυγούστου στο νέο «ΓΣΠ» της Λευκωσίας. Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου ο Κρέσπο έκανε το 1-0 για την κυπριακή ομάδα, ενώ στο 64′ ο Εφραίμ διαμόρφωσε το τελικό 2-0.

Στη Λευκωσία, η Ομόνοια έκανε εξαιρετική εμφάνιση απέναντι στη Μίντιλαντ και πήρε τη νίκη και τον πρώτο… λόγο για τη ρεβάνς, χάρις σε ένα γκολ του Μπεζούς στο 38′

Οι Μπριζ και Άδανα Ντεμίρσπορ συνέτριψαν με 5-1 την ισλανδική ΚΑ και την Όσιγεκ αντίστοιχα, ενώ η Φενερμπαχτσέ πήρε στο τέλος (χάρις στο πέναλτι του Ντούσαν Τάντιτς στο 90’+3′) ισχυρό προβάδισμα με 3-1 απέναντι στη Μάριμπορ.

Με τα γκολ των Σάμπστεντ (11′) και Ροτς (67′) η Τβέντε επικράτησε με 2-0 της Ρίγα και δείχνει να κρατάει γερά στα χέρια της το «εισιτήριο» για τα play off, ενώ αντίστοιχο προβάδισμα δύο γκολ έχει πλέον και η Χιμπέρνιαν μετά το 3-1 επί της ελβετικής Λουκέρνης..