Θέλτα – Σεβίλλη 1-1: “Δράμα” με Δουβίκα στο φινάλε (vid)

Για περισσότερους από δύο μήνες η Θέλτα παραμένει χωρίς νίκη, καθώς η ομάδα από το Βίγο αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 με τη Σεβίλλη στο “Μπαλαΐδος”, ενώ αγωνίστηκε με 10 παίκτες από το 65′ μετά την αποβολή του Ταπία.

Ο Τάσος Δουβίκας αγωνίστηκε στο τελευταίο δεκάλεπτο και κέρδισε πέναλτι στο 96′ μετά από ανατροπή του από τον Νάβας, ωστόσο ο Ερνάντεθ Ερνάντεθ μετά από εξέταση της φάσης στο VAR αποφάσισε ότι δεν υπήρχε παράβαση!

Η Θέλτα άνοιξε το σκορ στο 22ο λεπτό με κεφαλιά του Στάρφελτ μετά από εκτέλεση φάουλ του Άσπας, ενώ στο 65ο λεπτό ο Ταπία είδε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα και

άφησε την ομάδα του με 10 παίκτες.

Η Σεβίλλη πίεσε τη Θέλτα και στο 84ο λεπτό πέτυχε το γκολ της ισοφάρισης με τον Εν Νεσίρι, ωστόσο δεν εκμεταλλεύτηκε το αριθμητικό της μειονέκτημα στον απόλυτο βαθμό και έμεινε σε άλλο ένα παιχνίδι χωρίς νίκη.

Η Θέλτα διατηρήθηκε στη 18η θέση της κατάταξης με 7 βαθμούς και είναι στην “επικίνδυνη ζώνη”, ενώ η Σεβίλλη είναι 14η με 11 βαθμούς.