Τσιτσιπάς – Μάχατς 2-1: Πρόκριση στους «8» της Βιέννης

Πρόκριση στην επόμενη φάση της Βιέννης για τον Στέφανο Τσιτσιπά με 2-1 (6-3, 4-6, 7-5) σετ επί του Τόμας Μάχατς. Ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας έκανε μεγάλη ανατροπή στο 3ο σετ και τελικά πέρασε στα προημιτελικά του τουρνουά.

Ο Τσιτσιπάς άρχισε εξαιρετικά το ματς και προηγήθηκε εύκολα με 1-0 (6-3), παίζοντας κυριαρχικό τένις και δείχνοντας έτοιμος για να φτάσει σε μία εύκολη νίκη. Στο δεύτερο, όμως, έκανε πολλά λάθη δίνοντας την ευκαιρία στον Μάχατς

να κάνει ένα μπρέικ και με 6-4 να ισοφαρίσει (1-1). Ο Τσέχος ανέβασε την απόδοσή του, βρίσκοντας μεγάλα χτυπήματα και πήρε σημαντικό προβάδισμα στα γκέιμ με 4-1.

Ο 25χρονος Έλληνας αθλητής… ξύπνησε, αφού κράτησε το σερβίς του (2-4), «απάντησε» στο μπρέικ του αντιπάλου και γρήγορα έφερε το ματς στα ίσια (4-4). Οι δύο τενίστες κράτησαν τα σερβίς τους στη συνέχεια (5-5), μάλιστα ο Στεφ έκανε νέο μπρέικ και να πήρε το προβάδισμα με 6-5. Σερβίροντας εξαιρετικά αμέσως μετά έφτασε στο 7-5 και πανηγύρισε με σφιγμένη γροθιά κοιτώντας προς το box του.