Τζέιμς Τράφορντ: To μέλλον του ανήκει (video)

Ο Άγγλος γκολκίπερ, έκανε επτά επεμβάσεις στο πρώτο ημίχρονο, τις περισσότερες από οποιονδήποτε άλλον σε α’ μέρος αγώνα της φετινής Πρέμιερ Λιγκ.

Έτσι, επέτρεψε στην ομάδα του να μείνει μέχρι το τέλος στο παιχνίδι, αν και οι «κλάρετς» δεν απέφυγαν την ήττα με 2-0.

Ήταν άλλη μία εντυπωσιακή εμφάνιση για τον νεαρό, μετά από αυτή στην ισοπαλία στην έδρα της Μπράιτον.

Βέβαια, δεν έχει αποφύγει και τα λάθη, όπως στην ήττα από την Έβερτον, όμως σε γενικές γραμμές, η παρουσία του είναι πολύ καλή,

ειδικά για πρωτοεμφανιζόμενο τερματοφύλακα σε αυτό το επίπεδο.

Ο Τράφορντ, είχε ξεχωρίσει το περασμένο καλοκαίρι, όταν βοήθησε την Ελπίδων της Αγγλίας να κατακτήσει το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα, χωρίς να δεχτεί γκολ σε όλη την τελική φάση.

Μάλιστα, στις καθυστερήσεις του τελικού απέναντι στην Ισπανία, απέκρουσε πέναλτι του Αμπέλ Ρουίθ, ενώ στη συνέχεια «έβγαλε» και την επαναφορά, κρατώντας το πολύτιμο 1-0.

Ο Τράφορντ ξεκίνησε στην Ακαδημία της Μάντσεστερ Σίτι και τις δύο προηγούμενες σεζόν, είχε δοθεί δανεικός σε Άκρινγκτον και Μπόλτον.

Μετά τον θρίαμβο στο Euro, μετακόμισε στην Μπέρνλι αντί ποσού που μπορεί να φτάσει τα 21.8 εκατ. ευρώ με τα μπόνους, για να γίνει ο τρίτος ακριβότερος Άγγλος τερματοφύλακας στην ιστορία.