Τζιρόνα – Σεβίλλη 5-1: Ξανά στη κορυφή με απολαυστικό Ντόβμπικ οι απίθανοι Καταλανοί (highlights)

Συνεχίζουν να ονειρεύονται στη Καταλονία και γιατί όχι! Η ομάδα πετάει και έβαλε πέντε στη Σεβίλλη. Το σκορ άνοιξε η Σεβίλλη με τον Ρομέρο να σκοράρει στο ντεμπούτο του στην αρχική ενδεκάδα (0-1, 10ο λεπτό). Με ακόμα μια ανατροπή η Τζιρόνα διέλυσε την ομάδα του Φλόρες.

Ο Άρτεμ Ντόβμπικ με καθαρό χατ τρικ μέσα σε 6 λεπτά έφτασε τα 14 γκολ και είναι ο πρώτος σκόρερ της La Liga προσπερνώντας τον Μπέλιγχαμ που έχει 13.. O Ουκρανός χτύπησε στο 13ο λεπτό για

την ισοφάριση (1-1), προβάδισμα έδωσε στο 15ο λεπτό (2-1) και το 3-1 διαμόρφωσε στο 19ο λεπτό! Η Τζιρόνα είχε και δοκάρι με τον Πόρτου!

Φυσικά δεν σταμάτησε εκεί…Ο Τσιγκάνκοφ σκόραρε και αυτός μετά από ασίστ του Σάβιο που έβγαλε ασίστ και στο πρώτο γκολ του Ντόβμπικ (4-1, 55ο λεπτό) και το τελικό αποτέλεσμα διαμορφώθηκε στο 89ο λεπτό από τον Στουάνι που ήρθε από τον πάγκο (5-1).

Η Τζιρόνα πάτησε κορυφή (52β.) και έφυγε ένα πόντο από τη δεύτερη Ρεάλ Μαδρίτης (51β.) που έχει παιχνίδι λιγότερο.