Βαλένθια-Παναθηναϊκός Aktor 81-82: Έσπασε την κατάρα…(highlights)

Με κορυφαίους τους Βιλντόζα και Γκραντ που έκαναν μεγάλο ματς, οι πράσινοι έσπασαν την κατάρα επί Ισπανικού εδάφους, σε ματς με απίστευτο φινάλε.

Με άστοχο σουτ Χάρπερ στα 1.8’’ και κερδισμένο φάουλ για βολές από τον Λεσόρ. Ο Γάλλος έβαλε την μία βολή αλλά η Βαλένθια αστόχησε στην τελευταία επίθεση με τους πράσινους να φεύγουν με ένα μεγάλο διπλό.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε δυνατά και με Γκριγκόνις στην επίθεση προηγήθηκε με 2-7 και 3-9. Η Βαλένθια αντέδρασε με Οτζελέγιε και Ρόμπρτσον

αλλά και πίεση στην μπάλα κι έφυγε με 10-9 στο 5’. Η Βαλένθια πήγε στο 17-14 με γκολ-φάουλ του Τζόουνς, δεύτερο φάουλ του Λεσόρ. Το ματς πήγε στην απόλυτη ισορροπία με τον Ερνανγκόμεθ να μειώνει σε 23-22 με κάρφωμα στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Παναθηναϊκός έκανε και λάθη και έχασε τα ριμπάουντ. Η Βαλένθια έφυγε με 33-26 στο 14’. Με Γκραντ και Ερνανγκόμεθ όμως να κλέβουν και να κερδίζουν φάουλ για βολές οι πράσινοι μείωσαν 36-33. Ο Αντετονκούμπο έδινε λύσεις με επιθετικά ριμπάουντ και κερδισμένα φάουλ, ο Γκραντ έπαιζε εξαιρετική άμυνα και ο Βιλντόζα με δύο τρίποντα έκανε το 36-37 στο 17’ και 38-40 στο 18’. Η Βαλένθια με τρίποντο Οτζελέγιε πέρασε 45-40 αλλά Γκραντ και Μήτογλου έκαναν το 45-44 στο 19’. Το δεκάλεπτο τελείωσε με τρίποντο Γκραντ στην εκπνοή που έφερε το 47-47.
Ο Γκραντ έπαιξε όλο το πρώτο ημίχρονο, εξαιρετική άμυνα, αλλά και 9 πόντους.

Στο 3ο δεκάλεπτο, ο Μήτογλου έβαλε δύο τρίποντα και ο Παναθηναϊκός έφυγε με 47-54. Με πλήρη έλεγχο του ρυθμού, καλή άμυνα και τρίποντα Βιλντόζα έφυγε 50-59 στο 25’. Η Βαλένθια αντέδρασε με τρίποντα Ρόμπερτσον και Χάρπερ αλλά και καλάθι Οτζελέγιε για το 57-59. Ένα ακόμη τρίποντο από τον Χάρπερ έκανε το 60-59. Ο Βιλντόζα όμως έκανε το 60-62 πάλι με τρίποντο το 4/4.

Το δεκάλεπτο με Χάρπερ και Ρίβερς έκλεισε στο 69-66 για την Βαλένθια.

Στο 4ο δεκάλεπτο, ο Παναθηναϊκός κόλλησε επιθετικά για πέντε λεπτά, μη βάζοντας πόντο. Ένα τρίποντο Βιλντόζα τον ξεκόλλησε για το 73-69. Ευτυχώς σε εκείνο το σημείο και η Βαλένθια ήταν πολύ άστοχη. Με τρίποντο Γκριγκόνις έγινε το 77-75 και στην συνέχεια 77-77 ο Λεσόρ στο 38’. Χαμένα ριμπάουντ και Ίνγκλς έκαναν το 80-77 1.34’’. Ο Γκραντ έκανε το 80-79. Στα 33.3’’ ο Τζόουνς κέρδισε φάουλ από τον Γκραντ και αμφότεροι οι προπονητές έκαναν τσάλεντζ για αντιαθλητικό. Τελικώς βολές και 81-79.

Ο Βιλντόζα έκανε το 81-81 στα 18.8’’. Ο Χάρπερ αστόχησε στο τρίποντο και ο Λεσόρ κέρδισε φάουλ για βολές 1.9’’. Έβαλε τη μία για το 81-82, η Βαλένθια αστόχησε στο τελευταίο σουτ κι όλα τελείωσαν ιδανικά..

Τα δεκάλεπτα: 23-22, 47-47, 69-66, 81-82