Ζανκτ Πάουλι – Σάλκε 3-1: Φουλ για άνοδο η παρέα του Σάλιακα (vid)

Στην κορυφή της δεύτερης κατηγορίας του γερμανικού ποδοσφαίρου βρίσκεται η Ζανκτ Πάουλι μετά τη σημαντική εντός έδρας νίκη της επί της Σάλκε με 3-1!

Η ομάδα του Μανώλη Σάλιακα (έπαιξε σε όλο το παιχνίδι), είχε την υπεροχή σε μεγάλο διάστημα του αγώνα, ωστόσο η Σάλκε έχασε ευκαιρίες και θα μπορούσε να φύγει με βαθμό από το Αμβούργο.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 21ο λεπτό με πέναλτι του Χάρτελ, ενώ η Σάλκε βρήκε το γκολ της ισοφάρισης με τον Πόλτερ στο 29ο λεπτό.

Ο Χάρτελ με δυνατό σουτ έκανε το 2-1 για τη Ζανκτ Πάουλι στο 57ο λεπτό και στο 90′ ο Κάλας με αυτογκόλ διαμόρφωσε το τελικό 3-1.

Η Ζανκτ Πάουλι “συγκατοικεί” στην πρώτη θέση της κατάταξης με τη Ντίσελντορφ (έχει ένα παιχνίδι λιγότερο) και τη συμπολίτισσα ομάδα του Αμβούργου, ενώ η Σάλκε είναι κοντά στην επικίνδυνη ζώνη με 7 βαθμούς μετά από επτά αγωνιστικές στη Bundesliga 2.