Εύκολα το 1-0 η Ρεάλ Μαδρίτης κόντρα στην Μπασκόνια – Έγραψε ιστορία ο Γιουλ στα τρίποντα (vid)

Η περσινή κάτοχος της EuroLeague δήλωσε βροντερό «παρόν» στα Playoffs καθώς η Ρεάλ Μαδρίτης νίκησε εύκολα με 90-74 την Μπασκόνια.

Έτσι η βασίλισσα έκανε το 1-0 και θα ψάξει τη δεύτερη νίκη της την ερχόμενη Πέμπτη (25/4, 22:00) και πάλι επί μαδριλένικου εδάφους.

Οι Μαδριλένοι, σε αντίθεση με τον Παναθηναϊκό, κράτησαν το πλεονέκτημα έδρας. Πήραν από την αρχή το προβάδισμα στο σκορ και δεν άφησαν σε κανένα σημείο του ματς τη Μπασκόνια να ελπίζει σε κάτι καλύτερο.

Η ευκολία της νίκης φαίνεται από το γεγονός ότι ο χρόνος μοιράστηκε στους γηπεδούχους με κανέναν παίκτη να μην ξεπερνάει τα 22 λεπτά στο παρκέ.

What was that Vincent Poirier???@RMBaloncesto pic.twitter.com/AUkCRDQIX0

Turkish Airlines EuroLeague (@EuroLeague) April 23, 2024

Οι 15 πόντοι του Μάρκους Χάουαρντ φαίνονται λίγοι αν θέλουν οι Βάσκοι να ελπίζουν στο «θαύμα» σε αυτή τη σειρά. Πολύ καλή απόδοση για τους φιλοξενούμενους είχε ωστόσο και ο Νίκος Ρογκαβόπουλος με 14 πόντους όσου είχε και ο ΜακΙντάιρ.

Για τη Ρεάλ κορυφαίος ήταν ο Μούσα με 16 πόντους ενώ ακολούθησε ο Πουαριέ με 10 πόντους. Στους 10 έμεινε και ο Καμπάτσο ενώ ο Χεζόνια αγωνίστηκε μόλις 15 λεπτά σημειώνοντας 9 πόντους.

Στα αξιοσημείωτα της αναμέτρησης το γεγονός ότι ο Σέρχιο Γιουλ έγινε ο πρώτος τριποντέρ στην ιστορία της EuroLeague και το έκανε μάλιστα πετυχαίνοντας ένα από τα… τρελά του τρίποντα εκτός ισορροπίας. Έχει πλέον624, αφήνοντας τον Χουάν Κάρλος Ναβάρο στη 2η θέση πλέον που ολοκλήρωσε την καριέρα του με 623.

Chris Chiozza beats the third quarter buzzer@Baskonia pic.twitter.com/ub4rBEZ8kX

LA MANDARINA with the ALL TIME 3 point scoring record in the EuroLeague! #MotorolaMagicMoment l @Moto l @23Llull pic.twitter.com/LT3a90WYDR

On a night that saw Sergio Llull become the competition’s all-time leader in three-pointers made, @RMBaloncesto cruised to a 90-74 victory over @Baskonia to a 1-0 lead in their best-of-five series