Γιώργος Γιακουμάκης: Με λόμπα έφτασε τα 15 γκολ και την κορυφή του MLS

Στην κορυφή του πίνακα των σκόρερς ο Γιώργος Γιακουμάκης, έφτασε τα 15 γκολ (σε 25 συμμετοχές) στο MLS. ο οποίο συνεχίζει να βρίσκεται δίχτυα και στην Αμερική, μετά την Ολλανδία (Φένλο) και Σκωτία (Σέλτικ).

Ο Γιακουμάκης σημείωσε το τρίτο γκολ της Ατλάντα Γιουνάϊτεντ, που νίκησε με 4-1 την Μόντρεαλ, όταν στο 46ο λεπτό πλάσαρε εξαιρετικά τον αντίπαλο τερματοφύλακα, ενώ τα υπόλοιπα

τέρματα της ομάδας του, πέτυχαν οι Σίλβα (30`), Αμάντα (33`) και Μοσκέρα (89`). Για τους φιλοξενούμενους, μείωσε ο Χαμντί στο 40ο λεπτό.

Έτσι ο Έλληνας φορ είναι πρώτος σκόρερ της λίγκας, μαζί με τους Λουτσιάνο Ακόστα της Σινσινάτι και Χανί Μουκτάρ της Νάσβιλ.

Μάλιστα μέσα από τον λογαριασμό της Ατλάντα ο Γιώργος Γιακουμάκης έστειλε το μήνυμά του στον κόσμο, δηλώνοντας: «Μεγάλη νίκη για μας. Μπήκαμε στα plaoffs. Ανυπομονώ για τα περισσότερα που θα έρθουν. Σας χρειαζόμαστε, είστε ο 12ος παίκτης και πάμε».