Με Κάνααν – Πίτερς και ξέσπασμα στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός έριξε 111 στο Μαρούσι! (vids)

Έχοντας καλύτερους παίκτες τους Αϊζάια Κάνααν  (23π. με 7/9τριπ.) και Άλεκ Πίτερς, (25π. με 5/7τριπ.) ο Ολυμπιακός νίκησε εύκολα μέσα στο Μαρούσι (111-83), σε παιχνίδι για την 7η αγωνιστική της Basket League.

Στο 6-1 το ρεκόρ των ερυθρόλευκων πλέον, στο 2-5 αυτό της ομάδας του Γιώργου Λημνιάτη. Η ομάδα του Γιώργού Μπαρτζώκα μοίρασε 24 ασίστ για 9 λάθη, ενώ

έκανε και 6 κλεψίματα. Επίσης είχε 25/34 δίποντα και 16/32 δίποντα.

Από πλευράς Αμαρουσίου ο Αϊζάια Μπρίσκοου είχε 20 πόντους, όμως οι γηπεδούχοι με 14 ασίστ για 16 λάθη και 26/56 σουτ συνολικά δεν είχαν τύχη να κερδίσουν το παιχνίδι.

Ουσιαστικά το Μαρούσι στάθηκε ανταγωνιστικά στο πρώτο δεκάλεπτο, καθώς από το δεύτερο (20-29 επιμέρους σκορ) η διαφορά άρχισε να «ανοίγει». Ο Ολυμπιακός «καθάρισε» το ματς στην τρίτη περίοδο διάστημα στο οποίο «εκτόξευσε» το προβάδισμά του στο +23 (56-79 στο 28′).

Η τελευταία περίοδος απέκτησε διαδικαστικό χαρακτήρα με τις δύο ομάδες να παίζουν ανοικτά και τους Πειραιώτες να προσφέρουν και θέαμα.

Ο Γιώργος Μπαρτζώκας βρήκε την ευκαιρία να μοιράσει τον χρόνο συμμετοχής στους παίκτες, με τους Τζορτζ Πάπας (πέτυχε 4π.) και Γιώργο Τανούλη να αγωνίζονται για μερικά λεπτά, εν αντιθέσει με τον Αναστάσιο Ροζακέα να είναι ο μοναδικός που δεν αγωνίστηκε.

Τα δεκάλεπτα: 21-24, 41-53, 62-81, 83-111
Δείτε εδώ το αναλυτικό φύλλο αγώνα

Η ΚΑΕ Μαρούσι τίμησε τον Γιώργο Μπαρτζώκα και τον Ανδρέα Γκατζούλη πριν την έναρξη του ματς με τον Ολυμπιακό.