Με σούπερ Πίτερς, ο Ολυμπιακός «λύγισε» δύσκολα έναν εξαιρετικό Άρη

Με τον Αλεκ Πίτερς (28π., 9/14 σουτ) να πραγματοποιεί μια από τις καλύτερες εμφανίσεις του, ο Ολυμπιακός κατέβαλε δύσκολα (85-77) τον αξιόμαχο Άρη στο ΣΕΦ, για την 1η αγωνιστική του  Top-6 της Basket League.

Είναι χαρακτηριστικό ότι το ματς είχε συνεχείς εναλλαγές στο σκορ, με το

μεγαλύτερο προβάδισμα για τους γηπεδούχους να είναι 11 πόντοι (85-74) κι αυτό όμως στα 37” πριν το τέλος όταν όλα είχαν κριθεί.

Πλην του Πίτερς, πολύτιμη για τον Ολυμπιακό ήταν η προσφορά και του Τόμας Ουόκαπ σε εκτέλεση (11π.), άμυνα, δημιουργία (8ασ.), όπως επίσης και το «ξέσπασμα» του Ναζ Μήτρου-Λονγκ στην τέταρτη περίοδο. Σε εκείνο το διάστημα ο ομογενής γκαρντ σημείωσε  τους 8 από τους συνολικά 10 πόντους του, βοηθώντας τον Ολυμπιακό να «οικοδομήσει» μία διψήφια διαφορά ασφαλείας.Με σούπερ Πίτερς, ο Ολυμπιακός «λύγισε» δύσκολα έναν εξαιρετικό Άρη

Από την πλευρά του ο Άρης που είχε σε πολύ καλή μέρα τους Τολιόπουλο (16π.), Μπλούμπεργκς (14π.) και Χάρελ (13π.). Επίσης ο Γιάννης Καστρίτης είδε την ομάδα του να είναι πολύ εύστοχη έξω από τη γραμμή των 6,75 (τελείωσε τον αγώνα με 16/32 τρίποντα!). Επιπλέον με την γνωστή εξαιρετική του άμυνα υποχρέωσε τον Ολυμπιακό σε χαμηλά ποσοστά ευστοχίας (23/52 σουτ), ενώ εκμεταλλεύθηκε σε μεγάλο βαθμό τις απουσίες των Κώστα Παπανικολάου και Φιλίπ Πετρούσεφ.

Το παιχνίδι κρίθηκε εν πολλοίς της μεγάλη διαφορά που υπήρχε στις βολές, με τον σαφώς πιο έμπειρη και ποιοτικό Ολυμπιακό να έχει 29/39 από τη γραμμή και τον Άρη μόλις 5/9. Κάτι που σήμαινε και διαφορά στη «φθορά» των φάουλ με τους Περαιώτες να υποπίπτουν σε 13 (κανείς παίκτης πάνω από 2) και τον Αυτοκράτορα να «φορτώνεται» με 31 (5 ο Μπάνκστον, 4 ο Σλαφτσάκης και από 3 οι Τολιόπουλος, Μπλούμπεργκς, Ριντ και Περσίδης).

Οι Θεσσαλονικείς ήλεγξαν τον ρυθμό για σημαντικά κομμάτια του αγώνα και για 35 λεπτά ήταν κάτι παραπάνω από ανταγωνιστικοί (56-57 στο 30′ και 71-66 στο 35′:30”). Ωστόσο, στην κρίσιμη τέταρτη περίοδο, ο Μήτρου-Λονγκ έδωσε λύσεις από την περιφέρεια, οι Πίτερς και Ουόκαπ παρέμειναν «ζεστοί» στην επίθεση και ο Ολυμπιακός με ένα ξέσπασμα «καθάρισαν» τη νίκη εξασφαλίζοντας προβάδισμα 10 πόντων (81-71) στο 39΄. Στο διάστημα αυτό ο Άρης πλήρωσε την αδυναμία του στα ριμπάουντ σε αυτό το διάστημα.

Σημαντική πρόσφορα για τους νικητές και από τους Μόουζες Ράιτ (9π., 10ρ.), Νάιτζελ Ουίλιαμς-Γκος (9π.).

Τα δεκάλεπτα: 15-19, 39-38, 57-56, 85-77