Ο Παναθηναϊκός με ανατροπή και σούπερ Μήτογλου, νίκησε το Περιστέρι και εξασφάλισε το πλεονέκτημα έδρας

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 93-88 κόντρα στο Περιστέρι μετά από μεγάλη «μάχη», στο ματς που διεξήχθη στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής της Β’ Φάσης και του Top 6 της Basket League.

Ο Κωνσταντίνος Μήτογλου ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης, πετυχαίνοντας

25 πόντους, μαζεύοντας έξι ριμπάουντ και μοιράζοντας μία ασίστ.

Το Περιστέρι ξεκίνησε δυναμικά και με ένα σερί 9-0 έχτισε αμέσως διαφορά πέντε πόντων (6-11). Με τον Ζερμέιν Λοβ να έχει πρωταγωνιστικό ρόλο συνεχίστηκε το προβάδισμα, ενώ ο Νίκο Χουγκάζ έκλεισε με εντυπωσιακό buzzer beater το δεκάλεπτο, με το σκορ να είναι στο 13-25.

Οι «Πράσινοι» επιχείρησαν να μαζέψουν τη διαφορά με το… καλημέρα στη 2η περίοδο, κάνοντας το 21-25 με 8-0 σερί. Οι δύο ομάδες προσπαθούσαν να βρουν λύσεις και από τα 6,75, με την ομάδα του Βασίλη Σπανούλη να πηγαίνει στα αποδυτήρια με το υπέρ της 41-45. Χαρακτηριστικό είναι πως οι γηπεδούχοι μετρούσαν 6/11 τρίποντα, ενώ οι φιλοξενούμενοι 5/13.

Ανάλογη ήταν η εξέλιξη του ματς στην 3η περίοδο, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο – πόντο προσφέροντας μάλιστα και θέαμα, με τον Ρένφρο από την πλευρά τον φιλοξενούμενων να έχει πρωταγωνιστικό ρόλο. Από την άλλη ο Μήτογλου ήταν μετρούσε εννέα πόντους από τους συνολικά 20 της ομάδας του στο δεκάλεπτο. Με τον Λοβ να πετυχαίνει πέντε πόντους και τον Χουγκάζ άλλους δύο στα τελευταία δύο λεπτά, οι Περιστεριώτες έκλεισαν την 3η περίοδο με διαφορά έξι πόντων (61-67).

Το γύρισε στο τέλος ο Παναθηναϊκός

Οι γηπεδούχοι έδειξαν τα «δόντια» τους από την αρχή της 4ης περιόδου. Με πρωταγωνιστές τους Μήτογλου και Ναν, όχι μόνο μάζεψαν τη διαφορά αλλά κατάφεραν να φτάσουν και στην μεγάλη ανατροπή λίγο πριν το φινάλε. Με τρίποντο του Παπαπέτρου στα 35 δευτερόλεπτα πήραν προβάδισμα (89-86), ενώ ο Ναν ευστόχησε σε τέσσερις βολές διαμορφώνοντας το τελικό 93-88.

Τα δεκάλεπτα: 13-25, 41-45, 61-67, 93-88

Παναθηναϊκός (Σερέλης): Μπαλτσερόφσκι 2, Σλούκας 6 (2/2 τρίποντα, 3 ασίστ, 4 λάθη), Παπαπέτρου 14 (1/2 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Ναν 20 (2/8 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 7/8 βολές, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μήτογλου 25 (5/7 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 6/7 βολές, 6 ριμπάουντ), Καλαϊτζάκης, Βίλντοσα 11 (1/3 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μωραΐτης, Αντετοκούνμπο 6 (3/4 δίποντα, 0/4 βολές), Γκριγκόνις 4 (1/3 δίποντα, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Ερνανγκόμεθ 5 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ)

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Σπανούλης): Μήτρου-Λονγκ 10 (1/5 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 2/2 βολές), Ράγκλντ 13 (3/8 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 9 ασίστ, 3 κλεψίματα), Κασελάκης 8 (2), Ρένφρο 16 (8/9 δίποντα, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 μπλοκ), Γουίλιαμς 4, Ντάνγκουμπιτς 12 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Λοβ 13 (5/5 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 3 ριμπάουντ), Πουλιανίτης 2, Χουγκάζ 9 (3/4 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Ζούγρης 1