Ο Τσιτσιπάς στους «8» του Barcelona Open, με την αύρα του Μόντε Κάρλο!

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς με 2-0 σετ (7-5 και 6-3) και σε 95 λεπτά νίκησε τον Ρομπέρτο Καρμπάγες Μπαένα και προκρίθηκε στα προημιτελικά του Barcelona Open.

Ο Έλληνας πρωταθλητής, μετά τον πρόσφατο θρίαμβό του στο Μόντε Κάρλο το οποίο και κατέκτησε, είναι σε εξαιρετική κατάσταση και το έδειξε στο κορτ. Ο Νο 7 της παγκόσμιας δυσκολεύθηκε μόνο στο πρώτο σετ απέναντι στο Νο72, καθώς στο δεύτερο με την ψυχολογία που είχε έφτασε

εύκολα στην επικράτηση.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς κυριάρχησε όπως μαρτυρούν και οι αριθμοί, έχοντας 33 winners και 7 άσους, ενώ υπέπεσε σε 27 αβίαστα και 2 διπλά λάθη. Επίσης είχε 71% σε κερδισμένους πόντους πίσω από το πρώτο service, 56% από το δεύτερο, και εκμεταλλεύτηκε 3/11 BP του.

Αντιθέτως ο 31χρονος, Ισπανός Καραμπαγες-Μπαένα τέλειωσε το ματς με 21 winners και έναν άσο, ενώ υπέπεσε σε 18 αβίαστα και 2 διπλά σφάλματα. Παράλληλα μέτρησε 61% σε κερδισμένους πόντους τόσο πίσω από το πρώτο, όσο και από το δεύτερο service, και μετουσίωσε σε break μόλις 1/6 ευκαιρίες του.

Να σημειώσουμε ότι αυτή ήταν η 8η διαδοχική νίκη του Στεφ στο Tour, αλλά και η 19η φετινή (19-6).

Επόμενος αντίπαλος για τον Τσιτσιπά, με στόχο βεβαίως τα ημιτελικά, θα είναι ο Αργεντινός Φακούντο Ντίας Ακόστα (Νο.53), που απέκλεισε με 3-6, 6-3, 6-1 τον Ούγγρο Φάμπιαν Μαροζάν. Το παιχνίδι του Στεφα αναμένεται να ξεκινήσει γύρω στις 17:00 με 17:30 ώρα Ελλάδας (COSMOTE SPORT 6HD).