Πέναλτι-φιάσκο στην Ινδία με Ελληνοαυστραλό παίκτη! (vid)

Μπορεί η εκτέλεση πέναλτι με πάσα να μην θεωρείται είναι κάτι σύνηθες στο παγκόσμιο ποδόσφαιρο, ωστόσο οι παίκτες της Μοχούν Μπαγκάν της Ινδίας το επιχείρησαν με… αποτυχία.

Σε αναμέτρηση για το Κύπελλο Ασίας, κόντρα στην Μαζίγια από τις Μαλδίβες, αυτό που έκλεψε την παράσταση και έχει γίνει viral  είναι το πέναλτι από τους γηπεδούχους στο 41ο λεπτό.

Ο Τζέισον Κάμινγκς προτίμησε αντί για να σουτάρει να πασάρει την μπάλα στον επερχόμενο Ντιμίτρι Πετράτος. Ο ελληνικής καταγωγής Αυστραλός μεσοεπιθετικός, ωστόσο, δεν μπόρεσε να σκοράρει, αφού ένας αμυντικός πρόλαβε και έκανε τάκλιν προς

την μπάλα.

Για την ιστορία, ο Κάμινγκς εξιλεώθηκε για την κακή εκτέλεση, αφού πέτυχε το γκολ της νίκης (2-1) στις καθυστερήσεις, έχοντας ανοίξει ο ίδιος το σκορ στο 28ο λεπτό.