Η ώρα της ήττας

00:35 9/9/2013 - Πηγή: Antinews

Ήττα για την Εθνική ομάδα, πρώτη στο Ευρωμπάσκετ της Σλοβενίας. Μέσα σε 18 ώρες μετά τον θρίαμβο επί της Τουρκίας, ήταν πολύ δύσκολη η επικράτηση και επί της Ιταλίας. Ειδικά αυτής της Ιταλίας, που ήταν σχεδόν άψογη επιθετικά και πέτυχε μόνο στο τρίτο δεκάλεπτο 27 πόντους, πήρε κεφάλι στο σκορ και δεν επέτρεψε στην Εθνική μας ακόμη μία επιτυχία. Το ματς ήταν αμφίρροπο, ήταν θεαματικό,κρίθηκε στις λεπτομέρειες και στην καλύτερη μέρα που βρέθηκαν οι αντίπαλοι μας επιθετικά

Με την πλάτη στον τοίχο

στα τελευταία δέκα λεπτά η Εθνική χρειαζόταν έναν ηγέτη και αυτόν τον βρήκε στο πρόσωπο του Νίκου Ζήση. Ο έμπειρος γκαρντ πήρε την ομάδα στις πλάτες του και με 12 δικούς του πόντους κατάφερε να καλύψει τη διαφορά, να ισοφαρίσει σε 70-70. αλλά η προσπάθεια αυτή δεν είχε συνέχεια . Μέσα από καλές άμυνες η Ελλάδα θα μπορούσε να είχε πάρει κεφάλι στο σκορ, αλλά η κούραση επέδρασε αρνητικά και η ομάδα δεν μπόρεσε να ολοκληρώσει την ανατροπή. Μεγάλο ματς από τον Μπελινέλι, ο οποίος με μεγάλα σουτ σε καίρια σημεία χάρισε στους Ιταλούς τη νίκη με 81-72. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα, έχει ήδη εξασφαλίσει θέση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης, Αυτή την ήττα θα την «κουβαλήσουμε» και στην επόμενη φάση της διοργάνωσης. Χωρίς τον Σπανούλη και σε αυτό το ματς η Ελλάδα. Ο Λαρισαίος γκαρντ ήταν αυτή τη φορά στον πάγκο όμως δεν πήρε χρόνο συμμετοχής. Κορυφαίοι για την Ελλάδα ο Νίκος Ζήσης, ο Στράτος Περπέρογλου και ο Μπουρούσης αν και οι Ιταλοί τον έβγαλαν εκτός ρυθμού. Ασταμάτητος ο Μπελινέλι, από κοντά και οι Ντατόμε, Τζεντίλε. Οι τρεις τους σήκωσαν το επιθετικό βάρος για την Ιταλία, οι οποία και είχε την υποστήριξη πολυάριθμων φιλάθλων της, λόγω γειτνίασης.

Η συγκεκριμένη ήττα δεν απομακρύνει την ομάδα από τους στόχους της, ενδέχεται να την προσγειώσει και σε κάθε περίπτωση καλύτερα που ήρθε τώρα, Η Εθνική «μαθαίνει» να παίζει χωρίς τον Σπανούλη, ο οποίος ενδέχεται να αγωνιστεί με την Φιλανδία, ειδικά αν «στραβώσει» το ματς, αλλιώς θα τον ξαναδούμε στην επόμενη φάση. Εκεί μας περιμένουν σίγουρα Σλοβένοι και Ισπανοί, κάτι που σημαίνει ότι δεν θα τους βρούμε μπροστά μας στα προημιτελικά.

Τα δεκάλεπτα: 16-16, 38-36, 56-63, 81-72

Ελλάδα (Αντρέα Τρινκιέρι): Σλούκας 5, Μπουρούσης 11, Ζήσης 16, Περπέρογλου 12, Φώτσης 2, Παπανικολάου 11, Καββαδάς, Μαυροκεφαλίδης 2, Καϊμακόγλου 6, Μπράμος, Πρίντεζης 7

Ιταλία (Σιμόνε Πιανιτζάνι): Αραντόρι 8, Τζεντίλε 16, Ροσέλι, Βιτάλι, Ποέτα 2, Μέλι, Μπελινέλι 23 (7 ριμπάουντ), Κουζίν 4, Ντατόμε 19, Μάγκρο, Τσιντσιαρίνι 9