Δεκαοκτώ συνεχόμενες νίκες και… συνεχίζει

20:20 22/2/2016 - Πηγή: Bam
Δεκαοκτώ συνεχόμενες νίκες στη Basket League και… συνεχίζει ο Ολυμπιακός.
Παίζοντας πολύ καλό μπάσκετ σε άμυνα και επίθεση για πέντε λεπτά σε δεύτερο και ισάριθμα στο τέταρτο δεκάλεπτο, οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν 84-65 του Κοροίβου στην Αμαλιάδα για την 20η αγωνιστική και παρέμειναν πρώτοι μαζί με τον Παναθηναϊκό, του οποίου υπερτερούν σε περίπτωση ισοβαθμίας.

Κορυφαίοι
για τους πρωταθλητές που έπαιξαν όσο σοβαρά χρειαζόταν για να μην αντιμετωπίσουν προβλήματα οι Όντομ (ρεκόρ καριέρας με τον Ολυμπιακό) και Σπανούλης, εξαιρετικός για τους φιλοξενούμενους ο Βασιλόπουλος και πολύ καλοί οι Τσάπιν και Χάρις.

Το ματς

Καλύτερα ξεκίνησαν στην αναμέτρηση οι γηπεδούχοι, παίρνοντας μία διαφορά 7 πόντων στο 7’ (14-7), χάρη σε καλάθι και φάουλ του Πουλιανίτη. Λίγο αργότερα, μάλιστα, το προβάδισμα του Κοροίβου έφτασε και στο +8 (16-8), με τον Τζόνσον – Όντομ να ευστοχεί σε δύο σερί τρίποντα και να μειώνει σε 18-14. Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε τελικά με σκορ 20-14 και οι Πελοποννήσιοι κρατούσαν το μικρό προβάδισμά τους και στα πρώτα λεπτά της δεύτερη περιόδου. Ωστόσο, στο 13’ ανέλαβε δράση ο Παπανικολάου, ο οποίος με 4 σερί πόντους, διαμόρφωσε το 22-22 και ο Όντομ έκανε το 22-25 αμέσως μετά με νέο εύστοχο σουτ τριών πόντων. Ο Αμερικανός γκαρντ συνέχισε να οδηγεί τους «ερυθρόλευκους» στην επίθεση, καθώς σημείωσε ακόμη ένα δίποντο κι ένα τρίποντο (4/5 και 14 πόντους συνολικά είχε σε εκείνο το σημείο) για το 22-30 στο 15’. Ο έλεγχος πλέον είχε περιέλθει στα χέρια των φιλοξενούμενων, που μέχρι το ημίχρονο «έχτισαν» μία διαφορά 15 πόντων (31-46).

Ο Ολυμπιακός, με τρίποντο του Σπανούλη στο 24’, έφτασε στο +18 (35-53), αλλά ο Κόροιβος απάντησε αμέσως για το 40-53, ένα αγωνιστικό λεπτό αργότερο. Συνεχόμενα τρίποντα των Παπανικολάου και Τσάπιν διαμόρφωσαν το 43-56 στο 26’. Ο Κόροιβος δεν είχε διάθεση να παραδοθεί αμαχητί και με δύο τρίποντα από Βασιλόπουλο και Τρότερ στο φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου, μείωσε σε 58-66. Όπως τελείωσε η τρίτη περίοδος, ξεκίνησε η τέταρτη, με τρίποντο δηλαδή, αυτή τη φορά από την πλευρά του Ολυμπιακού, με τον Βασίλη Σπανούλη να στέλνει ξανά τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό (58-69, στο 31’). Οι Πειραιώτες «έσφιξαν» την άμυνά τους και με ακόμη ένα μακρινό σουτ του αρχηγού τους ξέφυγαν με 14 πόντους (58-72) στο 33’, για να έρθει ο Παπαπέτρου και να καρφώσει στον αιφνιδιασμό για το 58-74 στο 34’. Ο σύλλογος της Αμαλιάδας έψαχνε τρόπο για να «ξεκολλήσει» από τους 58 πόντους και στο 36’ επανήλθε στο επιθετικό προσκήνιο για τον Ολυμπιακό ο Τζόνσον – Όντομ, ο οποίος πέτυχε το πέμπτο τρίποντό του στο ματς (σε επτά προσπάθειες) για το 58-79. Η εικόνα της αναμέτρησης δεν άλλαξε μέχρι το τέλος, με το τελικό 65-84 να αποτυπώνει τις προσπάθειες των δύο ομάδων στο παρκέ.

Δεκάλεπτα: 20-14, 31-46, 58-66, 65-84.

Κόροιβος Αμαλιάδας (Χ. Μαρκόπουλος): Τσάπιν 17 (3), Συνετός, Πουλιανίτης 3, Χάρντινγκ, Τρότερ 10 (2 τρ., 5 ασ.), Γεωργάκης, Σλαφτσάκης 6, Βασιλόπουλος 12 (3), Χάρις 17

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Τζόνσον – Όντομ 17 (5), Χάντερ 12 (7 ριμπ.), Παπαπέτρου 5, Σπανούλης 16 (3), Στρόμπερι 7 (1), Μιλουτίνοφ 4, Πρίντεζης 3 (1), Αγραβάνης 3 (1τρ., 7 ριμπ.), Μάντζαρης, Χάκετ 3, Παπανικολάου 11 (1), Αθηναίου 3 (1).