Και τώρα... ΟΑΚΑ

23:26 13/2/2014 - Πηγή: Bam

Συνδυάζοντας ουσία και θέαμα, ο Ολυμπιακός καθάρισε την Αναντολού Εφές στο ΣΕΦ με 78-60 και πλέον πηγαίνει με ανεβασμένη ψυχολογία στο ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό την επόμενη Πέμπτη στο ΟΑΚΑ.

Οι «ερυθρόλευκοι» φτάνοντας τις τρεις σερί νίκες και τέσσερις σε έξι αγώνες στο TOP 16 και με ρεκόρ 4-2 έχουν πλέον τις προϋποθέσεις

να διεκδικήσουν μια εκ των δύο πρώτων θέσεων του ομίλου που θα τους δώσουν το πλεονέκτημα έδρας στα πλέι οφ.

Η ομάδα του Βαγγέλη Αγγέλου δεν φάνηκε σε κανένα σημείο του παιχνιδιού ικανή να κοντράρει τους πρωταθλητές Ευρώπης, οι οποίοι με κορυφαίους τον Σπανούλη με 16 και τους Ντάνστον και Λοτζέσκι με 13 πόντους πρόσφεραν ένα όμορφο βράδυ στους περίπου 10.000 φίλους τους στις εξέδρες.

Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα πάτησαν το γκάζι απ' την πρώτη περίοδο και με έναν εκπληκτικό Σπανούλη να φτάνει τους 10 πόντους προηγήθηκαν με 24-10.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο χαλάρωσαν κάπως και με κάποιες κακές επιλογές σε άμυνα και επίθεση έδωσαν το δικαίωμα στους Τούρκους να πλησιάσουν στο σκορ με 36-29.

Μια νέα αντεπίθεση όμως στην επανάληψη αρκούσε για να τελειώσει ουσιαστικά το παιχνίδι με τη διαφορά να φτάνει ακόμα και στους 23 πόντους (60-37).

Στην τελευταία περίοδο το ματς είχε αποκτήσει διαδικαστικό χαρακτήρα με τον Γιώργο Μπαρτζώκα να κάνει δοκιμές και να δίνει χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίχτες του με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται στο 78-60.

Τα 10λεπτα: 24-12, 12-17, 26-14, 16-17.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γ. Μπαρτζώκας): Πετγουέι 9, Ντάνστον 13, Σπανούλης 16, Περπέρογλου 6, Σλούκας 5, Κόλινς 2, Σίμονς 2, Μπέγκιτς 10, Πρίντεζης 2, Μαντζαρης, Κατσίβελης, Λοτζέσκι 13.

Εφές: Μπαλμπάι 9, Οσμάν 8, Βασιλειάδης 4, Μπατούκ 6, Ερντέν 2, Γκονλούμ 2, Σαβάνοβιτς 5, Πλάνινιτς 13, Κοσούτ 4, Μπιέλιτσα 7.

Επιμέλεια: Μπάμπης Μπουκουβάλας