Πρώτη «ερυθρόλευκη» ήττα

09:05 5/12/2013 - Πηγή: Bam

Πρώτο… φετινό στραβοπάτημα για τη γυναικεία ομάδα βόλεϊ του Ολυμπιακού. Οι «ερυθρόλευκες» ηττήθηκαν από την Μπιέλσκο Μπιάλα με 3-0 στον πρώτο αγώνα της φάσης των «16» του CEV Cup.

Την πρώτη της φετινή ήττα και πρώτη μετά από 10 σχεδόν μήνες (23/02/2013) γνώρισε η γυναικεία ομάδα βόλεϊ του Ολυμπιακού.

Οι «ερυθρόλευκες» πάλεψαν στο Ρέντη, όμως τελικά… παραδόθηκαν με 3-0 σετ (23-25, 25-27, 22-25) της Μπιέλσκο Μπιάλα, στο πρώτο μεταξύ τους ματς στη φάση των «16» του CEV Cup. Δύσκολα θα είναι τα πράγματα για τις νταπλούχους Ελλάδας στον επαναληπτικό που θα πραγματοποιηθεί στην Πολωνία στις 12 Δεκεμβρίου.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε δυνατά. Προηγήθηκε με την Μονζόνι με 5-1 και στη συνέχεια με 10-5 και 11-6. Η Μπιέλσκο όμως αύξησε την πίεση και πέρασε μπροστά για πρώτη φορά με 12-13. Η Γιώτα ισοφάρισε σε 13-13 και ο Ολυμπιακός με την Κις έκανε το 16-14. Οι «ερυθρόλευκες» πήραν προβάδισμα δυο πόντων (21-19) αλλά ο αντίπαλος τους ισοφάρισε σε 22-22 πριν γίνει το 23-22. Στο πιο κρίσιμο σημείο του αγώνα όμως οι γηπεδούχοι δεν είχαν τις λύσεις και έτσι η Μπιέλσκο πήρε το σετ με 23-25. Το 2ο σετ κύλησε όπως το 1ο και είχε συγκλονιστικό φινάλε. Αυτή τη φορά ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 24-23 και με 25-24 με την Κις. Οι Πολωνές όμως εξαπέλυσαν την αντεπίθεση τους και έκοψαν πρώτες το νήμα (25-27). Στο 3ο σετ η ομάδα από την Πολωνία διατηρούσε σταθερά το προβάδισμα και παρότι ο Ολυμπιακός πάλεψε προς το τέλος έχασε το σετ και τον αγώνα.

Ο τεχνικός του Ολυμπιακού, Γιάννης Νικολάκης, μετά από το ματς σχολίασε: «Ξέραμε πριν από το παιχνίδι πως είναι μεγάλη η διαφορά ανάμεσα στο ελληνικό και στο πολωνικό βόλεϊ. Θεωρώ ότι το αποτέλεσμα μας αδικεί λίγο. Τα τρία σετ κρίθηκαν στο τέλος και για την επικράτηση της Μπιέλσκο μέτρησε η εμπειρία και οι δυνατοί αγώνες που γίνονται στην Πολωνία. Επιθετικά είχαμε αρκετά προβλήματα. Η αντίπαλος μας ήταν πολύ καλή στο μπλοκ. Είμαι από τη μια ικανοποιημένος αφού δεν φάνηκε πως υπάρχει τεράστια διαφορά ανάμεσα στις ομάδες όμως από την άλλη μένει μια πικρία γιατί θα μπορούσαμε να έχουμε πάρει 1 ή 2 σετ και να είχε μεγαλύτερο ενδιαφέρον η ρεβάνς στην Πολωνία. Προχωράμε όμως και προετοιμαζόμαστε για τον επόμενο αγώνα και μετά για τη ρεβάνς. Είναι ένα άλλο παιχνίδι. Στο βόλεϊ και ειδικά στο γυναικείο ποτέ δεν μπορείς να ξέρεις τι θα συμβεί. Ο Ολυμπιακός θα πάει στην Πολωνία για να κυνηγήσει το παιχνίδι. Σίγουρα κάθε λογικός άνθρωπος θα πιστεύει πως το φαβορί είναι η αντίπαλος μας αλλά εμείς θέλουμε να παίξουμε πρώτα καλά και μετά να εξαντλήσουμε κάθε πιθανότητα. Είναι πολύ δύσκολο».

Τα σετ: 23-25, 25-27, 22-25

Ολυμπιακός: Γιώτα 9(5/12, 3 ασ), Κοσμά 9(6/18, 3 ασ, 65% υπ), Κις 8(5/32, 1 μπ, 2 ασ), Χριστοδούλου 6(6/11), Τένεβα 10( 7/21, 3 μπ, 69% υπ), Μονζόνι 15(12/15, 2 μπ, 1 ασ), Κονόμι(λ, 68%), Τέζα, Κωνσταντίνου 2

Μπιέλσκο Μπιάλα: Νίκιτς 11, Χόρκα 16, Λις 10, Στρόζικ 4, Μπέιερ 11, Βιλκ 5, Βοίτοβιτς(λ, 70%), Σιμάρκα.