Πρωτιά ο Ολυμπιακός, ένσταση η ΑΕΚ

06:58 22/12/2013 - Πηγή: Bam

Τη νίκη με 3-1 πανηγύρισε ο Ολυμπιακός στο ντέρμπι της ενδέκατης αγωνιστικής της Α1 βόλεϊ γυναικών κόντρα στην ΑΕΚ. Ένσταση οι «κιτρινόμαυρες» για πόντους που τους αφαιρέθηκαν στο τέταρτο σετ.

Στην πρώτη θέση της βαθμολογίας ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις του για… φέτος ο Ολυμπιακός

επικρατώντας με 3-1 της ΑΕΚ στην ενδέκατη αγωνιστική της Α1 βόλεϊ γυναικών.

Οι «κιτρινόμαυρες» από τη μεριά τους κατέθεσαν ένσταση μετά το τέλος του αγώνα, για μια φάση στο τέταρτο σετ, όταν της αφαιρέθηκαν τρεις βαθμοί για αλλαγή της Τοτσίδου στην Κρουκ, την οποία θεώρησαν οι διαιτητές ότι είχε «κλείσει» νωρίτερα.

Σε ένα ματς που δικαίωσε απόλυτα το χαρακτήρα του ντέρμπι η ΑΕΚ μπήκε αποφασισμένη και κατέκτησε άνετα το πρώτο σετ, παίρνοντας από νωρίς το προβάδισμα.

Οι «ερυθρόλευκες» φάνηκαν ιδιαίτερα αγχωμένες στο ξεκίνημα, όμως κατάφεραν να αντιδράσουν στο δεύτερο σετ. Με κορυφαίες τις Κοσμά και Κις οι γηπεδούχες πήραν τα πάνω τους και ισοφάρισαν με αντίστοιχη άνεση.

Το τρίτο σετ μετατράπηκε σε θρίλερ, με την ΑΕΚ να έχει ελαφρά υπεροχή και τον Ολυμπιακό να μειώνει στα μέσα του σετ (15-16). Οι «κιτρινόμαυρες» ανέκτησαν ξανά διαφορά τεσσάρων πόντων (17-21), όμως με πόντους από μπλοκ της Τένεβα και λάθη της ΑΕΚ ο Ολυμπιακός ισοφάρισε.

Από κει και πέρα οι δυο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο, όμως ένα μπλοκ της Γιακουμή και ένα λάθος της Γιόσοβιτς έδωσαν το σετ στον Ολυμπιακό.

Στο τέταρτο σετ το ματς πήρε φωτιά, με τους διαιτητές να αφαιρούν τρεις πόντους απ’ την ΑΕΚ ενώ το σκορ ήταν στο 13-8.

Το παιχνίδι διεκόπη για λίγα λεπτά, όταν οι διαιτητές έβγαλαν λάθος την αλλαγή της Κρουκ στην Τοτσίδου, υποστηρίζοντας πως έχει «κλείσει» η αλλαγή. Οι διαμαρτυρίες των «κιτρινόμαυρων» και ιδιαίτερα του Απόστολου Οικονόμου και της Αθηνάς Παπαφωτίου ήταν πολύ έντονες, κατά της πρωτοφανούς απόφασης που πήραν οι διαιτητές.

Το ματς ξεκίνησε ξανά στο 13-5, με τις «ερυθρόλευκες» να πανηγυρίζουν τελικά με 25-16 και την ΑΕΚ να καταθέτει ένσταση κατά του κύρους του αγώνα.

Τα σετ: 17-25, 25-15, 25-23, 25-16

Ολυμπιακός (Νικολάκης): Γιώτα 6 (1/7 επ., 2 άσοι, 3 μπλοκ), Κοσμά 15 (11/30 επ., 4 μπλοκ, 65% υπ. – 45% άριστες), Κις 16 (13/44 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Μονζόνι 17 (12/19 επ., 1 άσο, 4 μπλοκ), Χριστοδούλου 5 (3/5 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Τένεβα 10 (8/30 επ., 2 μπλοκ, 64% υπ. – 48% άριστες), Κονόμι – λ (69% υπ. – 69% άριστες) / Κωσταντίνου, Τέζα

ΑΕΚ (Οικονόμου): Φερνάντεθ 15 (11/19 επ., 4 μπλοκ), Γιόσοβιτς 15 (13/44 επ., 2 μπλοκ), Ιβάνοβα 9 (8/28 επ., 1 άσο, 82% υπ. – 67% άριστες), Κρουκ 7 (7/26 επ., 76% υπ. – 65% άριστες), Γιακουμή 3 (2/13 επ., 1 μπλοκ), Παπαφωτίου 1, Ρόγκα –λ (52% υπ. – 43% άριστες) / Λαδένη 1, Καβαθά 2 (1/2 επ., 1 μπλοκ), Τοτσίδου 1