Το πάλεψε, αλλά…

00:23 15/3/2014 - Πηγή: Bam

Την ήττα με 70-58 γνώρισε από την Μπαρτσελόνα στην Ισπανία ο Ολυμπιακός. Αυτή ήταν η τέταρτη διαδοχική ήττα των πρωταθλητών Ευρώπης, που πλέον έχουν ρεκόρ 4-6 στο Τοπ 16 της Euroleague. Αντίθετα, η Μπαρτσελόνα συνεχίζει αήττητη σε αυτή τη φάση της διοργάνωσης με 10-0.

Δεδομένων των απουσιών των Σπανούλη και Πρίντεζη, ο Ολυμπιακός ήθελε να πάει το παιχνίδι

σε χαμηλό ρυθμό και σκορ. Αυτό επιχείρησε να κάνει η ομάδα του Πειραιά μέσω της καλής της άμυνας, ωστόσο τα πράγματα δεν ήταν το ίδιο αποδοτικά στην επίθεση. Έτσι οι πρωταθλητές Ευρώπης ήταν αναγκασμένοι να κυνηγούν στο σκορ καθ’ όλη σχεδόν τη διάρκεια του αγώνα.

Με τον Ντάνστον κύριο εκφραστή των προσπαθειών του, ο Ολυμπιακός κατάφερνε να διατηρείται κοντά στη Μπαρτσελόνα, κλείνοντας το ημίχρονο στο 33-27.

Στις αρχές του τρίτου δεκαλέπτου, ο Αμερικανός σέντερ τραυματίστηκε στο φρύδι μετά από μια μονομαχία με τον Τόμιτς. Οι Καταλανοί βρήκαν τότε την ευκαιρία να ξεφύγουν στο σκορ και με πρωταγωνιστές τους Όλεσον και Λόρμπεκ, προηγήθηκαν με 55-44 στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Η διαφορά των 11 πόντων δεν καλύφθηκε ποτέ στο τέταρτο δεκάλεπτο καθώς οι ερυθρόλευκοι ήταν άστοχοι στα περισσότερα από τα μακρινά σουτ που επιχείρησαν, ενώ αντίθετα η Μπαρτσελόνα και δη ο Όλεσον σκόραραν σταθερά φτάνοντας στο τελικό 70-58.

Τα δεκάλεπτα: 18-13, 33-27, 55-44, 70-58

Μπαρτσελόνα (Πασκουάλ): Πούλεν 8, Ντόρσεϊ, Σάδα, Χουέρτας 7, Αμπρίνες 3, Ναβάρο 7, Τοντόροβιτς, Παπανικολάου 3, Όλεσον 15, Λόρμπεκ 13, Νάχμπαρ, Τόμιτς 14

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Πέτγουεϊ 17, Σερμαντίνι 4, Ντάνστον 18, Περπέρογλου, Σλούκας 4, Κόλινς 2, Σίμονς, Μάντζαρης 4, Κατσίβελης 2, Λοτζέσκι 7