Τρίποντες «μπαλωθιές»

21:18 3/10/2014 - Πηγή: Bam
Ο Ολυμπιακός ήταν πολύ καλός πίσω από τα 6.75 κόντρα στο Ρέθυμνο, το οποίο νίκησε με 82-71 στην πρεμιέρα των «ερυθρολεύκων» στο τουρνουά «Πέτρος Οικονομάκης».Ο Γιώργος Μπαρτζώκας άφησε εκτός 12αδας για λόγους ξεκούρασης τους Μπράιαντ Ντάνστον και Βασίλη Σπανούλη, αλλά ο Ολυμπιακός δεν δυσκολεύτηκε να πάρει τη νίκη έχοντας για οδηγό τον Ματ Λοτζέσκι. Οι Πρίντεζης και Λοτζέσκι
σημείωσαν τους πρώτους 11 πόντους του Ολυμπιακού για το 3-11 του ξεκινήματος ενώ ένα λεπτό μετά η διαφορά πήγε για πρώτη φορά στους δέκα (5-15). Στη συνέχεια το Ρέθυμνο αντέδρασε μειώνοντας 20-22 στο 10’, ενώ στη δεύτερη περίοδο οι ομάδες ήταν κοντά στο σκορ.

Λαφαγιέτ, Λοτζέσκι και Σλούκας με συνεχόμενα τρίποντα οδήγησαν τον Ολυμπιακό (40-55) στο +15 στα μισά της τρίτης περιόδου. Ο Ολυμπιακός έκλεισε το δεκάλεπτο στο +16 (51-67), ενώ στην τελευταία περίοδο ο ρυθμός έπεσε, αλλά οι φιλοξενούμενοι έμειναν σε όλη την διάρκειά της σε θέση οδηγού και πήραν τη νίκη με 71-82.

Δεκάλεπτα: 20-22, 33-39, 51-67, 71-82.

Ρέθυμνο (Σκουρτόπουλος): Σίμπσον 6, Σχίζας, Κουμπούρας 13 (1), Φιτζπάτρικ 1, Κάουνσιλ 15 (3), Άλεν 10 (2), Καλαμπόκης 1, Φαγιέ 15 (4), Σίνης, Χείλαρης, Κράβιτς 10.

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Πέτγουεϊ 9 (1τριπ, 6ριμπ, 2κοψ), Χάντερ 6 (7ριμπ, 2κοψ), Μάντζαρης 5 (5ριμπ, 3ασ, 1κοψ), Καββαδάς 3 (3ριμπ), Κατσίβελης 7 (1τριπ,2ασ), Λαφαγιέτ 8 (2τριπ, 7ασ), Σλούκας 7 (1τριπ, 9ασ, 2κλεψ), Σίμονς 4 (3ριμπ), Λοτζέσκι 21 (4τριπ, 2κλεψ), Χριστοδούλου, Πρίντεζης 7 (1), Αγραβάνης 5 (1)