My name is Kevin... (vid's)

Με τον Κέβιν Ντουράντ να αποδεικνύει για μια ακόμη φορά ότι είναι ο απόλυτος ηγέτης των Θάντερ, η Οκλαχόμα επικράτησε στο «σπίτι» της των Ουίζαρντς με 106-105 στην παράταση, παρά την αποβολή του αρνητικού Ράσελ Ουέστμπουκ 3 λεπτά πριν το τέλος του αγώνα.

Η ομάδα από την Ουάσινγκτον είχε τoν πλήρη έλεγχο του αγώνα όταν προηγήθηκε με 83-71 στις αρχές της 4ης περιόδου, μέχρι να έρθει η αψιμαχία του Ουέστμπρουκ με τον Νενέ 3:19 πριν το τέλος του αγώνα να βάλει φωτιά στην «Chesapeake Arena». Οι γηπεδούχοι με τους Ιμπάκα και Λαμπ μείωσαν σε 91-93, για να γράψει ο Μπίαλ με τρίποντο το 93-96 για

τους φιλοξενούμενους. Ωστόσο ο Ντουράντ είχε άλλη άποψη και με τρίποντο (96-96) έστειλε το παιχνίδι στην παράταση. Εκεί οι Ουίζαρντς βρέθηκαν πάλι κοντά στη νίκη καθώς προηγήθηκαν με 102-105, αλλά αρχικά ο Ιμπάκα με καλάθι, και ο Ντουράντ με 2/2 βολές έδωσαν τη μεγάλη νίκη στην Οκλαχόμα.

Ο αστέρας των Θάντερ έκανε καταπληκτικό παιχνίδι με 33 πόντους και 11/19 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 8/9 βολές, 13 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 1 κόψιμο σε 46 αγωνιστικά λεπτά, ενώ μια ομάδα μόνος του ήταν και ο Μπράντλεϊ Μπίαλ ο οποίος πέτυχε 34 πόντους με 7/15 δίποντα, 6/8 τρίποντα, 2/2 βολές και 6 ριμπάουντ.

Άστραψαν και βρόντηξαν οι «Λύκοι» μέσα στο «Staples Center», στο οποίο έμελλε να πετύχουν ένα ιστορικό ρεκόρ για την ιστορία της ομάδας, καθώς οι 47 πόντοι που πέτυχαν στο πρώτο δωδεκάλεπτο, αποτελούν το πιο παραγωγικό της ιστορίας τους. Με αυτό το ξεκίνημα ήταν αδύνατο να μην φτάσει η Μινεσότα σε μια άνετη νίκη απέναντι στους Λέικερς τους οποίος νίκησε με 113-90 με τον Ρίκι Ρούμπιο να πετυχαίνει triple-double με 12 πόντους, 10 ριμπάουντ, 14 ασίστ, 5 κλεψίματα και 5 λάθη. Σταθερά καλός ήταν και ο Κέβιν Λοβ με 25 πόντους και 13 ριμπάουντ, ενώ ο Μάικ Νταντόνι εκτός από την γνωστή απουσία του Κόμπε Μπράιαντ (αναμένεται να επιστρέψει στις αρχές Δεκέμβρη) είδε και τον Στιβ Νας να μην αγωνίζεται στο δεύτερο ημίχρονο εξαιτίας ενοχλήσεων στη μέση, με τον πολύπειρο Καναδό γκαρντ σε δηλώσεις του να εμφανίζεται απογοητευμένος μετά το τέλος του αγώνα: «Είμαι εκνευρισμένος, πολύ εκνευρισμένος. Αισθάνομαι ότι δεν έχω καταφέρει να βοηθήσω αυτή την ομάδα κι αυτό είναι το χειρότερο συναίσθημα που έχω νιώσει ποτέ».

Τέλος, στο Φοίνιξ οι Σανς συνέχισαν την επέλαση στην έδρα τους όπου έφτασαν αισίως το 4-0 επικρατώντας των Πέλικανς με 101-94. Ο Έρικ Μπλέντσο πραγματοποίησε μια ακόμη εντυπωσιακή εμφάνιση με 24 πόντους με 5/8 δίποντα, 2/3 τρίποντα και 8/9 βολές, ενώ 23 πόντους είχε ο Μαρκίφ Μόρις (8/11 δίποντα, 1/1 τρίποντο και 4/4 βολές). Για τους φιλοξενούμενους 22 πόντους είχε ο Τζέισον Σμιθ.

Τα αποτελέσματα:

Οκλαχόμα - Ουάσινγκτον 106-105Λος Άντζελες Λέικερς - Μινεσότα 90-113Φοίνιξ - Νιου Όρλεανς 101-94Νέα Υόρκη - Σαν Αντόνιο 89-120