Απολλωνάρα στο Παλέ!

Μεγάλο διπλό (67-75 στην παράταση) που του εξασφαλίζει την παραμονή και τον βάζει και σε τροχιά πλέι οφ πήρε ο Απόλλωνας στο Παλέ στην Θεσσαλονίκη με τον Άρη. Ετσι η ομάδα της Πάτρας έπιασε τον Άρη στις 8 νίκες και στην οκτάδα και ηρέμησε με το 3ο της διπλό (όλα μάλιστα στον δεύτερο γύρο μετά τις αλλαγές της).

Ο Απόλλωνας νίκησε δίκαια σε ένα ματς θρίλερ στην παράταση με πρωταγωνιστή στο τέλος τον Ρος (που μιλώντας στην NOVA

είπε ότι "κερδίσαμε ένα μεγάλο ματς, ο Άρης είναι μια πολύ μεγάλη νίκη και εμείς ερχόμασταν από άσχημα αποτελέσματα και την θέλαμε πολύ. Είναι νίκη της ομάδας και όχι επειδή ήμουν καλός εγώ") καθώς ο Άρης προδώθηκε από την επιθεσή του ως συνήθως και η εξαιρετική του άμυνα ειδικά πάνω στον Μπολτς δεν ήταν αρκετή και πρέπει να προσέξει και για τα πλέι οφ. Μάλιστα ο Απόλλωνας σε ένα ματς με πολύ άγχος και εναλλαγές στο σκορ και με τις άμυνες να κυριαρχούν, πήρε και την διαφορά της ήττας στην Πάτρα (76-78) για πιθανή ισοβαθμία με κλειδί την άμυνα στο τέλος και στον έξτρα χρόνο στον Αθηναίου.

Ο Απόλλωνας μπήκε καλά (12-18,25-33 στο 17') αλλά ο Άρης με την άμυνα ισορρόπησε και με τρίποντα Μούρτου και Βενένκοφ πέρασε και μπροστά (36-35). Το ματς ήταν θρίλερ στην συνέχεια και πόντο πόντο . Οι πατρινοί προηγήθηκαν πάντως και στο 36' με 56-60, ο Άρης απάντησε 62-60 και μετά ξέχασαν να σκοράρουν! Το φινάλε ήταν θρίλερ. Ο Βεζένκοφ και ο Πελακάνος από κοντά αστόχησαν διαδοχικά στην ίδια φάση και ο Ντάνιελ που πήρε ριμπάουντ και φάουλ με 1/2β ισοφάρισε (63-63). Ο Μούρτος από κοντά αστόχησε και τον διαδέχθηκε ο Ρος με δύσκολη κακη εκτέλεση από πλάγια σε μπάσιμο στα 40''.

Ο Πελεκάνος έχασε ελεύθερο τρίποντο στα 24'' απο πλάγια και ο Ρος έχασε την μπάλα σε ξεκίνημα λέι απ από τρομερή άμυνα του Αθηναίου στα 3''! Και παράταση με άστοχο τρίποντο (λάθος απόφαση) από τα 8,5μ του Αθηναίου στο τέλος καθώς η μπάλα δεν μπήκε στην ρακέτα. Στην παράταση ο Μπολτς με τρίποντο έδωσε προβάδισμα στον Απόλλωνα, ο Ασημακόπουλος έχασε 2 βολές , ο Μπολτς έχασε νέο τρίποντο και ο Πελεκάνος πάτησε εξωτερική γραμμή. Ο Αργυρόπουλος με 1/2β έκανε το 65-67, ο Βεζένκοφ έχασε το τρίποντο και ο Ρος με γκολ φάουλ στο 1'30' καθάρισε το ματς ουσιαστικά (65-70).Ο Γκίκας έχασε το τρίποντο και τέλος.