Άρης - ΚΑΟΔ 85-73

Με το τρίποντο αποφάσισε να "ζήσει ή να πεθάνει" ο Άρης κόντρα στον ΚΑΟΔ και δικαιώθηκε αφού το ποσοστό του από τα 6,75μ (12/22) ήταν εξαιρετικό κι οι "κίτρινοι" επικράτησαν εντός έδρας με 85-73. Η ομάδα του Βαγγέλη Αγγέλου ήταν καλύτερη στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, προηγούμενη και με 15 πόντους στο πρώτο ημίχρονο, ενώ στο δεύτερος μέρος άντεξαν στην αντεπίθεση των φιλοξενουμένων και δίκαια έφτασαν στην 13η τους νίκη σε 23 παιχνίδια.

Κορυφαίοι για τον Άρη οι Χαντ

και Σαρικόπουλος, ενώ από τον ΚΑΟΔ ξεχώρισαν οι Νόουλς και Μίσελ. Οι γηπεδούχοι, που αγωνίστηκαν χωρίς τους Πελεκάνο, Πάσαλιτς και Χαρίση, εξακολουθούν να κυνηγούν τους Ίκαρο και Απόλλωνα Πατρών για την 6η θέση στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος, ενώ ο ΚΑΟΔ, μετά κι από αυτή την ήττα, ουσιαστικά μένει εκτός πλέι οφ.

Με συνεχόμενα τρίποντα (δύο από τον Χαντ) ο Άρης ξεκίνησε καλύτερα τον αγώνα προηγούμενος με 7 πόντους (12-5). Ο μοναδικός παίκτης, που έχει βρει τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι για τον ΚΑΟΔ στο πρώτο πεντάλεπτο είναι ο Κακαρούδης (5π). Αρκετά άστοχες οι δύο ομάδες στο ξεκίνημα του παιχνιδιού.

Το πρώτο καλάθι εντός παιδιάς (1/6) για τους "κίτρινους" σημείωσε ο Σαρικόπουλος, ο οποίος με έμμεσο τρίποντο έκανε το 15-6. Γρήγορη αλλαγή πλέι μέικερ για τους φιλοξενούμενους, με τον Νέναντ Μάρκοβιτς να ρίχνει στο παρκέ τον Δημήτρη Καλαϊτζίδη στη θέση του Ρόου. Το πέμπτο τρίποντο του Άρη στον αγώνα (5/8) ανάγκασε τον προπονητή της ομάδας της Δράμας να καλέσει εσπευσμένα τάιμ άουτ.

Ο Νέναντ Μάρκοβιτς άλλαξε την άμυνα της ομάδας του σε ζώνη, βλέποντας ότι σε 7 λεπτά έχει δεχτεί ήδη 21 πόντους. Η είσοδος του Μπάβτσιτς στον αγώνα έδωσε λύσεις επιθετικά στους φιλοξενούμενους μέσα στη ρακέτα και με 5 συνεχόμενους πόντους έκανε το 25-16, σκορ με το οποίο έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο.

Στη δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι αποφάσισαν να βάλουν τη μπάλα μέσα στο καλάθι, με τους Βεργίνη και Σαρικόπουλο να συνεργάζονται άψογα. Πολύ κακή η άμυνα του ΚΑΟΔ, που δείχνει ανήμπορος να αλλάξει τον ρυθμό του αγώνα, στο πρώτο ημίχρονο. Πολύ καλύτεροι οι γηπεδούχοι στο πρώτο μέρος (48-33), με τα τρίποντα να κάνουν τη διαφορά (7/11 ο Άρης, 0/8 ο ΚΑΟΔ).

Το πρώτο εύστοχο σουτ του ΚΑΟΔ από τα 6,75μ, με τον Νόουλς, έφερε τη διαφορά στους 10 πόντους, ενώ ο Μίσελ, ο οποίος ήταν κυριάρχησε κάτω από τις ρακέτες, κατέβασε τη διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό μετά από αρκετή ώρα. Ο Άρης εγκλωβίστηκε επιθετικά, χάνοντας το ρυθμό του και στην άμυνα, με αποτέλεσμα το σκορ να γίνει 50-44 κι ο Βαγγέλης Αγγέλου να αναγκαστεί να καλέσει τάιμ άουτ.

Ο Νόουλς πλέον είχε ζεσταθεί αρκετά μειώνοντας στους 4, αλλά ο εξαιρετικός Χαντ διέκοψε με σουτ τριών πόντων το σερί των φιλοξενουμένων. Η εκπληκτική ευστοχία των "κιτρίνων" από το τρίποντο (9/15) συνεχίστηκε, αφού ο ΚΑΟΔ σαφέστατα υπερτερούσε μέσα στο καλάθι, με τον Μποχωρίδη να κάνει το 58-50.

Η τρίτη περίοδος έκλεισε με δύο μεγάλα σουτ του Ιωάννου σε νεκρό χρόνο, ενώ ενδιάμεσα ο Τσιάρας πέτυχε το 10ο τρίποντο του Άρη. Οι γηπεδούχοι άντεξαν στην αντεπίθεση του ΚΑΟΔ και διατήρησαν ένα μικρό προβάδισμα (65-60), με το παιχνίδι πλέον να έχει γίνει ντέρμπι.

Οι Αμερικανοί του ΚΑΟΔ ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους στο δεύτερο ημίχρονο σκοράροντας ασταμάτητα κι η ομάδα του Μάρκοβιτς πέρασε μπροστά στο σκορ για πρώτη φορά 9 λεπτά πριν από τη λήξη του αγώνα. Οι "κίτρινοι" όμως με ένα μικρό σερί και χάρη στον πολύ καλό Σαρικόπουλο σε άμυνα κι επίθεση προηγήθηκαν ξανά με 4 πόντους (70-66).

Το σερί του Άρη συνεχίστηκε (75-68) κι ο Μάρκοβιτς αναγκάστηκε να καλέσει τάιμ άουτ. Η εξοντωτική άμυνα των γηπεδούχων πάνω στον Νόουλς, είχε αποτέλεσμα ο Αμερικανός να κουραστεί κι ο ΚΑΟΔ να κολλήσει επιθετικά. Δύο συνεχόμενα καλάθια του Βεζένκοφ και δύο πολύ καλές άμυνες από τους Βεργίνη και Χαντ, ήταν αρκετά στο τέλος, ώστε ο Άρης να φτάσει σε μία πολύ δύσκολη κι αγχωτική νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 25-16, 48-33, 65-60,
Διαιτητές: Χριστοδούλου - Ψαριανός - Δεσλής
ΑΡΗΣ (Αγγέλου): Χαντ 15 (3), Βεζένκοφ 10 (1), Τσιάρας 10 (2), Ασημακόπουλος 11 (1), Καραποστόλου 6 (1), Μποχωρίδης 7 (1), Σαρικόπουλος 9, Μούρτος 8 (1), Βεργίνης 9 (1), Δήμας, Τσακαλέρης.
ΚΑΟΔ (Μάρκοβιτς): Σλαφτσάκης 2, Νόουλς 13 (1), Ακεψιμαϊδης, Μπένας 4, Μισέλ 13, Μπάβτσιτς 5, Κακαρούδης 9 (1), Ζάρας, Ιωάννου 11 (2), Πάλμερ 6, Ρόου 10, Καλαϊτζίδης.