Επεισοδιακή θρίλερ πρόκριση ΠΑΟΚ (79-75 ) στην Κηφισιά από +17!

Ο ΠΑΟΚ πήγε να αυτοκτονήσει αλλά τελικά πήρε το διπλό πρόκρισης στην Αθήνα με την Κηφισιά σε ένα επεισοδιακό ματς και πέρασε στα ημιτελικά των πλέι οφ με αντίπαλο τον ΠΑΟ. Ο ΠΑΟΚ έκανε περίπατο με διαφορές 15π από το πρώτο ημίχρονο, αλλά έκανε τα εύκολα δύσκολα καθώς για μια ακόμα φορά δεν είχε διάρκεια και η μαχητική και ενθουδιώδης

και ευχάριστη έκπληξη φέτος Κηφισιά το γύρισε και το έκανε ντέρμπι! Και τελικά ο δικέφαλλος με την εμπειρία πέρασε από το κλειστό της Κηφισιάς. Ο ΠΑΟΚ είχε σταθερά διαφορές (6-11,11-19,24-41) αλλά η Κηφισιά άρχισε να ροκανίζει με την άμυνα στην 3η περίοδο (47-53,53-60) και έγινε ντέρμπι στην 4η περίοδο(58-60,62-64).
Το φινάλε θρίλερ και επεισοδιακό. Ο ΠΑΟΚ κάνει το 65-69 , ο Ψαθάς μειώνει 68-69 και ο ΠΑΟΚ κάνει λάθος. Ο Βασίλιεβις σε φάση χωρίς την μπάλα χρεώνεται επιθετικό φάουλ στα σκριν στο 1/30'' με το σκορ στο 68-70 και μετά χαμός! Ο Βασίλιεβιτς αποβλήθηκε έξαλλος και προσπαθώντας να επιτεθεί στους διαιτητές ενώ ο προπονητής τη Κηφισιάς επίσης έξαλλος δέχεται δυο τεχνικές ποινές και αποβάλλεται! Με αυτα και με αυτά και τις βολές του Χαραλαμπίδη ο ΠΑΟΚ προηγηθηκε με 68-75 και καθάρισε το ματς (αν και στα 30'' η Κηφισιά μείωσε 72-75 αλλα ο Μαργαρίτης έβαλε και τις 2 βολές). Ο ΠΑΟΚ πήρε τα ριμπάουντς ενώ οι νέοι αμερικανοί της αθηναϊκής ομάδας Ρις και Πέτερσον δεν βοήθησαν καθόλου. Ο Κούπερ ήταν άστοχος αλλά Χαραλαμπίδης στην περιφέρεια και Τσαιρέλης μέσα στην ρακέτα (έτσι ξεκίνησε ο ΠΑΟΚ χτυπώντας στο καλάθι μαζί και με τον Μπόγρη) ήταν οι κορυφαίοι ενώ αξιοσημείωτα είναι τα 14 ριμπάουντς του Κακιούζη!

Δεκάλεπτα:17-23,31-42,53-60,75-79
Τρίποντα:7/21-5/18