Γράφει το… κοντέρ (vid)

Το Μαϊάμι νίκησε τη Μινεσότα με 97-81 και σημείωσε την 15η συνεχόμενη νίκη του κάτι το οποίο δεν είχε καταφέρει ως σήμερα στην ιστορία του στο ΝΒΑ. Με τους Ουέιντ και Τζέιμς να αναλαμβάνουν δράση, οι Χιτ έγραψαν ένα ρεκόρ στο ιστορικό τους και… συνεχίζουν. Το Μιλγουόκι πήρε σημαντική νίκη επί της Γιούτα αν και χρειάστηκε την παράταση για να το πετύχει, ενώ θετικός ήταν ο Κώστας Κουφός στη νίκη του Ντένβερ επί της Ατλάντα.

Με την… αύρα του Τζέιμς

Το κοντέρ του Μαϊάμι συνεχίζει να γράφει νίκες και τα ξημερώματα πρόσθεσε την 15η συνεχόμενη επικρατώντας με 97-81 της Μινεσότα. Κάτι το οποίο δεν είχε καταφέρει στο παρελθόν. Ο Ντουέιντ Ουέιντ σημείωσε 32 πόντους, μοίρασε 10 ασίστ και μάζεψε 7 ριμπάουντ, ενώ ο ΛεΜπρον Τζέιμς τελείωσε το ματς με 20 πόντους και 10 ριμπάουντ, αν και αντιμετώπισε πρόβλημα με το αριστερό του γόνατο. Το… λιθαράκι του έβαλε και ο Κρις Μπος με 11 πόντους και 9 ριμπάουντ.

"Θέλουμε να συνεχίσουμε. Θέλουμε να κερδίζουμε κάθε παιχνίδι. Δεν μας νοιάζει το σερί. Απλά θέλουμε να πάμε στο επόμενο ματς και να παίξουμε καλά" είπε ο Τζέιμς μετά την αναμέτρηση.

Για τη Μινεσότα, ο Ντέρικ Ουίλιαμς σημείωσε 25 πόντους και μάζεψε 10 ριμπάουντ, ο Ρίκι Ρούμπιο πρόσθεσε 14 πόντους, 8 ασίστ, 6 κλεψίματα και 5 ριμπάουντ, ενώ ο Τζέι Τζέι Μπαρέα είχε άσχημο βράδυ, καθώς εκτός από τους 4 πόντους που πέτυχε (με 1/11 σουτ) αποβλήθηκε στην τέταρτη περίοδο για αντιαθλητικό φάουλ μετά από "χτύπημα" στον Ρέι Άλεν. Τεχνική ποινή έλαβε και ο προπονητής των Γουλβς Ρικ Έιντελμαν, κάτι το οποίο οδήγησε στο 17-5 επιμέρους σκορ των Χιτ που έβαλε και τις βάσεις για τη νίκη.

Ο πάγκος έδωσε τις… λύσεις

Το Ντένβερ επικράτησε με 104-88 της Ατλάντα με τους αναπληρωματικούς να γίνονται πρωταγωνιστές. Μπορεί ο Τάι Λόουσον να σημείωσε 18 πόντους και ο Κένεθ Φάριεντ άλλους 10 (και 13 ριμπάουντ), όμως οι παίκτες από τον πάγκο ήταν εκείνοι που έφεραν τη νίκη. Ο Κόρεϊ Μπρούερ πέτυχε 22 πόντους, ενώ ο Ουίλσον Τσάντλερ πρόσθεσε άλλους 13. Ο Κώστας Κουφός αγωνίστηκε για 20 λεπτά και είχε απολογισμό 7 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Η νίκη αυτή ήταν η 11η συνεχόμενη των Νάγκετς στην έδρα τους, με την οποία ισοφάρισαν το ρεκόρ του Μαϊάμι με 26-3 νίκες στο "σπίτι" τους.

Για τους Χοκς, ο Τζος Σμιθ σημείωσε 15 πόντους και έγινε ο 24ος παίκτης στο ΝΒΑ που έχει φτάσει τους 10.000 πόντους, τα 5.000 ριμπάουντ, τις 2.000 ασίστ και τα 1.000 κοψίματα στην καριέρα του. Ωστόσο δεν κατάφερε να το "γιορτάσει" αφού η Ατλάντα γνώρισε την ήττα.

Σε ρυθμούς… J.J.

Ο Τζέι Τζέι Ρέντικ μπορεί στην κανονική διάρκεια του αγώνα να μην είχε… κέφια αλλά τελικά ήταν ο πρωταγωνιστής του Μιλγουόκι στη νίκη επί της Γιούτα με 109-108 (99-99κ.α.) στην παράταση. Ο παίκτης που αποκτήθηκε πρόσφατα από το Μιλγουόκι, σημείωσε τους πρώτους 8 πόντους του με τη νέα του ομάδα στην παράταση και την οδήγησε στη νίκη.

Ωστόσο, ο πρώτος σκόρερ της βραδιάς ήταν ο Μόντα Έλις, ο οποίος τελείωσε το ματς έχοντας φορτώσει με 34 πόντους το αντίπαλο καλάθι. "Είναι μεγάλος σουτέρ. Του αρέσουν οι "μεγάλες" στιγμές και κυνήγησε μερικές μέσα στο παιχνίδι" είπε ο προπονητής της Γιούτα, Τάιρον Κόρμπιν.

Για τη Γιούτα που γνώρισε την τέταρτη ήττα σε πέντε ματς, ο Ντέρικ Φέιβορς ισοφάρισε το ρεκόρ καριέρας του με 23 πόντους, ενώ μάζεψε και 15 ριμπάουντ, την ώρα που ο Πολ Μίλσαπ είχε απολογισμό 22 πόντους και 14 ριμπάουντ.