Ικαρος - Περιστέρι 66-55

Ο,τι έχτιζε για 30 λεπτά το Περιστέρι, το γκρέμισε στο τελευταίο δεκάλεπτο, κατά το οποίο ο Ικαρος το ανάγκασε να σκοράρει μόλις τέσσερις πόντους και να το αφήσει χωρίς καλάθι στα τελευταία έξι λεπτά του αγώνα. Οι Καλλιθεώτες με πρωταγωνιστές τους Γκίμπσον και Κυρίτση κέρδισαν με 66-55 και προσπέρασαν τους "κυανοκίτρινους" στη βαθμολογία.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν τον αγώνα καλύτερα και τρία λεπτά μετά την έναρξη του βρέθηκαν μπροστά με 7-2. Το Περιστέρι

ελέγχοντας τα ριμπάουντ ισορρόπησε τον αγώνα και παράλληλα έφερε τον ρυθμό στα μέτρα του για να προηγηθεί στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου με 16-14.

Ο αγώνας ήταν αμφίρροπος στη δεύτερη περίοδο, με τους φιλοξενούμενους ωστόσο να διατηρούν το προβάδισμα βραχείας κεφαλής και να πηγαίνουν στα αποδυτήρια προπορευόμενοι με τρεις πόντους (29-26).

Στην επανάληψη ο Ικαρος μπήκε δυναμικά και με 10-0 σερί μέσα σε δύο λεπτά πέρασε μπροστά με 36-29. Το Περιστέρι ωστόσο, βρήκε ξανά τα πατήματα του και με αιχμές τους Μάντζαρη και Κανονίδη πήρε εκ νέου προβάδισμα (45-42) με καλάθι του τελευταίου, δύο λεπτά πριν την ολοκλήρωση του τρίτου δεκαλέπτου.

Οι "κυανοκίτρινοι" μπήκαν στο τελευταίο μέρος του αγώνα με προβάδισμα πέντε πόντων (51-46), το οποίο δεν κατάφεραν να κρατήσουν αφού το καλάθι του Λαρεντζάκη πέντε λεπτά πριν το τέλος, έβαλε μπροστά τους γηπεδούχους με 56-55.

Οσο ο αγώνας πλησίαζε στο τέλος, οι δύο ομάδες ήταν άστοχες, ωστόσο ο Κυρίτσης ευστόχησε στο τελευταίο τρίλεπτο σε τρίποντο που έδωσε ψυχολογικό προβάδισμα τεσσάρων πόντων στον Ικαρο (59-55), ενώ με δύο δικές του βολές στη συνέχεια έγραψε το 61-55 για τους Καλλιθεώτες. Οι γηπεδούχοι σφράγισαν τη νίκη με τρίποντο του Γκίμπσον στο τελευταίο λεπτό (64-55), με το Περιστέρι να μην καταφέρνει να σκοράρει στα τελευταία έξι λεπτά του ματς...

Διαιτητές: Πηλοΐδης - Κορομηλάς - Τζαφλέρης.
Τα δεκάλεπτα: 14-16, 26-29, 46-51, 55-66.
ΙΚΑΡΟΣ (Πρίφτης): Στρναντ, Λαρεντζάκης 5 (1), Κυρίτσης 12 (1), Βρκιτς 10 (2), Ουάιατ 8, Φαγιέ 11 (1), Γκίμπσον 15 (2), Αγαδάκος 5, Μήτσιαλος, Σίμτσακ.
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Κουστένης): Παπαντωνίου 6, Κομποδιέτας 6, Θορν 6 (1), Κανονίδης 9 (1), Τζόουνς, Μάντζαρης 11 (1), Ουίλιαμς 2, Χάινς 7, Πέτρουλας, Μελισσαράτος 5 (1), Ψαρόπουλος 3 (1).